Vypěstujte si pikantní wasabi doma. Poradíme, jak na to

Tento zelený křen je především součástí japonské kuchyně
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zahrada 
17. dubna 2019 09:23 / Shutterstock
  0   0
Jestli jste milovníky sushi a zbožňujete palčivost wasabi, můžete jej mít kdykoliv po ruce. Stačí si jej jednoduše vypěstovat. Je to nejenom pochutina, ale také výborný lék.

Možná i vy patříte mezi lidi, kteří si v obchodě koupili pastu wasabi a zklamala vás. Jde totiž o to, že pravé wasabi je poměrně drahé a levné pasty jsou vyráběny z obyčejného křene, který je obarvený. Pravou wasabi pastu koupíte na internetu pod označením „hon wasabi“. Ale samozřejmě počítejte s tím, že za originál se také platí. Mnohem levnější variantou je, pokud si japonský křen vypěstujete sami doma.

Ze semen nebo sazenic

Wasabi si můžete vypěstovat ze semen, což trvá o něco déle, a nebo přímo ze sazenic. Pokud se rozhodnete pro semínkovou metodu, budete si muset na výsev počkat nejlépe do podzimu, kdy je nejlepší doba pro jejich výsev. Wasabi totiž potřebuje celou zimu, aby si vytvořilo životaschopné kořeny.

Potřebuje vlhko

U sazenic počítejte s tím, že rostlinky dosahují výšky okolo 60 centimetrů a dosahují i půlmetrové šířky. Proto je dávejte do dostatečně velké a hluboké nádoby. Rostlina miluje vlhko, ale na druhou stranu si dávejte pozor na přelití. Wasabi je totiž velmi náchylné na plísně a choroby. Půdu i klíčící rostlinky proto zavlažujte rozprašovačem nebo jemným pocákáním jednou či víckrát denně.

Mrazu odolná 

Rostlinu wasabi můžete umístit už brzy na jaře ven. Je totiž poměrně odolná, dokonce vydrží i mrazy kolem -12 °C. Nemá ale ráda přímé sluneční paprsky, raději proto volte stinná stanoviště.

Chutná i léčí

Připravte se, že na první úrodu si počkáte tak dva roky. Během té doby dosáhne maximální zralosti a plné chuti. A využít z ní můžete listy i řapík. Navíc, kromě výtečného koření získáte také skvělého zdravotního pomocníka. Jde o přírodní antibiotikum, které potlačuje růst některých bakterií, kvasinek a plísní. Podle některých výzkumů, látky, které wasabi obsahuje, posilují imunitní systém a působí jako silné antioxidany, ale jsou také účinné při prevenci různých druhů rakoviny a zpomalují anebo zastavují toxické účinky při klasické léčbě rakoviny chemoterapií. Druhou nejoblíbenější léčivkou je ženšen. Tento kořen dlouhověkosti si také můžete vypěstovat doma. O tom jak, jsme psali zde

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Věda & Vesmír

Pravěký oceán nebylo místo ke koupání. Dno se hemžilo obřími dravými červy

Bydlení

Každý chce topit úsporně. Ne všichni ale vědí, co pro to udělat

Zavřít reklamu