Jak vyvrtat otvor do obkladaček, aby nám nepopraskaly?

 Dílna 
15. května 2019 06:18 / Marie Popelková
  1
📷
5 fotografií v galerii
Vrtejte bez popraskání kachliček Shutterstock
Potřebujete v koupelně vyvrtat otvor do obkladaček, ale obáváte se popraskání? S notnou dávnou zručnosti a trpělivosti vám to půjde jako po másle. Se správným nářadím vše dotáhnete do zdárného konce.

Pokud se chystáte pustit do vrtání keramických nebo kamenných obkladů, sežeňte si diamantové vrtáky. Pro tento typ práce v nich totiž najdete nejlepšího pomocníka. Hodí se i pro vrtání do kamene, betonu i do slinutých keramických dlaždic. Jejich cena se však pohybuje v řádech několika tisíc korun. Vždy se prodávají se sadou pro chlazení vrtáku vodou, která je při práci nezbytná.

V případě, že se chystáte do kachliček vrtat ojediněle, do nákupu se zbytečně nepouštějte. Zkuste si nářadí půjčit od kamarádů nebo se poohlédnout po firmách, které vám je za určitý finanční obnos půjčí.

Potřebné označení

Pokud máte potřebné nářadí, zaznačte si místo, kam chcete vrtat. Úkol splní lepicí páska nebo jednoduše fixa, kterou místo označíte. Nyní je na řadě výběr vhodného průměru vrtáku. Orientujte se podle velikosti hmoždinky. Pokud se však potřebujete pustit do většího otvoru, například pro osazení zásuvky, použijte vykružovací diamantové korunky potřebného průměru, díky kterým je možné vyvrtat otvory v průměru několika desítek milimetrů.

Při vrtání do obkladů zásadně vypínejte příklep, aby kachlička nepraskla. Ruku v ruce s tím jde i vrtání na nižší otáčky. Dejte si však pozor na nadměrné zahřívání, ke kterému u tlustších a tvrdších typů materiálu pravidelně dochází z důvodu tření. Proto používejte již zmíněnou chladící sadu. Pokud ji nemáte, musíte vrtat na několik etap a vždy počkat, až se vrták zchladí. Při vrtání také průběžně odebírejte prach, který se začne postupně hromadit. Vyhnete se tak zbytečnému přehřívání. Jakmile projdete vrtákem skrze obklad, otáčky je možné zvýšit. Jak ušetřit za obkladače a obložit si stěnu sami, jsme psali zde.

Za žádných okolností nepodceňujte kontrolu místa, kde plánujete vrtat. Zjistěte, zda tam nevede nějaké potrubí nebo kabely. Při jeho provrtání hrozí nebezpečí úrazu či nákladného a zdlouhavého procesu oprav. Pokud chcete vrtat do dlaždiček, které ještě nejsou přilepeny na zdi, ujistěte se, že je dlaždice dobře a pevně umístěna na vhodné podložce (například přichycena svorkou) a pusťte se do vrtání.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Snažíte se jíst zdravě, cvičíte, ale váha ukazuje stále stejně nebo více? Vyvarujte se častým chybám a...

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí