Česneková tráva dokáže víc než jen nahradit česnek. Přiláká do zahrady včely a odpudí hraboše

Česneková tráva je praktickou ozdobou zahrady
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
05. června 2019 10:42 / Internet
  16   0
Pokud toužíte po nevšední rostlině do vaší zahrady, pořiďte si česnekovou trávu. Kromě toho, že získáte aromatickou bylinu do kuchyně, která vám dokáže nahradit česnek, přivábí vám tulbagie také motýly a včely a naopak odpudí hraboše.

Česnek je skvělou potravinou, která dokáže dochutit mnoho druhů jídel. Ovšem mnohé od jeho konzumace odradí silný zápach z úst. Jedno řešení ovšem existuje, začněte pěstovat česnekovou trávu (Tulbaghia violacea). Této rostlině se přezdívá také pokojový česnek a v našich podmínkách mu bude nejlépe doma v květináči s tím, že na léto jej lze dát ven. Zasadit můžete rostlinu i přímo do zahrádky, na zimu ji ale pečlivě přikryjte mulčem, aby vám nepomrzla.

Česneková chuť bez odéru

Hlavní výhodou česnekové trávy je, že má velmi podobnou chuť a vůni jako skutečný česnek, ale na rozdíl od něj nezanechává typický česnekový zápach v ústech. Takže můžete listy rostliny konzumovat v jakémkoli množství a pak bez ostychu vyrazit do společnosti.

V kuchyni lze použít listy i květy. Rostlina je výborná k dochucení dresinků, zeleninových salátů, ochutí pomazánky, brambory, masitá jídla i těstoviny.

Potřebuje slunce a vláhu

Pokud se česnekovou trávu rozhodnete pěstovat přímo na zahradě, bude se vyjímat na skalce i na okrajích záhonů. Potřebuje slunné stanoviště, dobře propustnou, mírně vlhkou a humózní půdu. Sucho sice do jisté míry toleruje, ale upřednostňuje pravidelnou zálivku, takže během horkého léta jí dopřejte dostatek vláhy.

Ocení také příležitostné přihnojení, i když není až takovou nezbytností. Na přihnojení můžete použít tekuté hnojivo. Rostlina odolává mrazům do - 17 °C. Přesto je ale lepší ji na zimu zakrýt mulčem nebo chvojím. Pokud ji pěstujete v nádobě, před příchodem silných mrazů ji umístěte do světlé místnosti. V případě, že se teplota v místnosti pohybuje kolem 10 - 15 °C, omezte zálivku.

Kvete až do září

Tulbagie vám udělá v zahradě parádu. Kvete od července do září a v dospělosti dorůstá až do výšky 60 centimetrů. Podle konkrétního druhu mohou být květy růžové až fialové.

Česneková tráva je trvalka a roste poměrně rychle, což můžete uplatnit při snaze nevšedním způsobem olemovat chodníky. Dobře se vyjímá také v bylinkových záhonech nebo nejrůznějších květináčích. Milovníci přírody jistě ocení, že rostlina do zahrady přiláká motýly a včely a pokud ji budete pěstovat v zahradě, zaručeně se vašemu pozemku vyhnou hraboši, které žádný zahradník nevidí rád. O tom, jak si doma vypěstovat klasický česnek, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Věda & Vesmír

Rusko hrozí opuštěním programu Mezinárodní vesmírné stanice kvůli sankcím USA

Bydlení

Z venkovního posezení lze vykouzlit nádherné místo. Inspirujte se nápaditými dekoracemi

Zavřít reklamu