Vypěstujte si doma čajovníkový strom. Vypadá krásně a zbaví vás kožních plísní
Čajovníkový strom, tea trea či Kajeput střídavolistý - to vše jsou různé názvy pro rostlinu s latinským názvem Mealeuca acuminata. Jde o stálezelený keř, který si můžete vypěstovat ze semínka. Rostlina vypadá velmi dekorativně a navíc má široké využití v léčitelství.
Kajeput má sytě zelené čárkovité listy, které voní po citrusech. Na jaře kvete bílými květy. Čajovníkový stom je příbuzný eukalyptům a myrtám. Právě z čárkovitých listů se získává známý tea tree oil, který má antibakteriální a fungicidní účinky. Jeho silné antimykotické účinky se osvědčily například při léčbě kožních plísní nohou a nehtů.
Užitečná pokojovka
Čajovníkový strom pochází z australských bažin a u nás jej lze pěstovat pouze jako pokojovku, kterou můžete dát od května do září i ven. Snese teploty do -2 °C, při větších mrazech by rostlina uhynula.
Obsahuje vysoké množství silic, které jsou nejsilnějším přírodním antiseptikem a najde své uplatnění v léčitelství. Získáte tak nejen ozdobu do svého bytu, ale zároveň velmi silnou léčivku.
Jde to i ze semen
Tea tree můžete pořídit v zahradnictví jako malou rostlinku, ale pořídit lze i semena. Vzhledem k tomu, že jde o keř původem z bažinatých oblastí, je třeba dát semena na povrch substrátu, který musíte udržovat neustále vlhký.
Nejlépe je ještě nádobku se semínky zakrýt igelitovým sáčkem, a tak vytvořit rostlině vyloženě skleníkové podnebí. Častější zálivka je jednou z nejdůležitějších podmínek pro úspěšné pěstování této rostliny.
Chraňte Kajeput před mrazem
Jakmile teploty začnou klesat k 0 °C, je dobré rostlinku uklidit někam do tepla. Květináč dejte ideálně do světlé místnosti se zimními teplotami kolem 10 °C. Přes léto jinak snáší plné slunce a častou zálivku, v zimě je dobré zálivku snížit tak, aby pouze substrát nevyschl. Když se vašemu čajovníkovému stromu povede, dosáhne výšky asi 60 - 70 cm. Doma si můžete vypěstovat i opravdový čajovník, jak jsme psali zde.