Vypěstujte si doma čajovníkový strom. Vypadá krásně a zbaví vás kožních plísní

 Zahrada 
12. června 2019 10:07 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Čajovníkový strom vypadá hezky a ještě léčí Internet
Rádi používáte tea trea? Zkuste si tuto rostlinu vypěstovat sami doma. Kromě toho, že vám ozdobí byt a v létě třeba terasu nebo balkon, ještě díky této rostlině získáte nejsilnější přírodní antiseptikum.

Čajovníkový strom, tea trea či Kajeput střídavolistý - to vše jsou různé názvy pro rostlinu s latinským názvem Mealeuca acuminata. Jde o stálezelený keř, který si můžete vypěstovat ze semínka. Rostlina vypadá velmi dekorativně a navíc má široké využití v léčitelství.

Kajeput má sytě zelené čárkovité listy, které voní po citrusech. Na jaře kvete bílými květy. Čajovníkový stom je příbuzný eukalyptům a myrtám. Právě z čárkovitých listů se získává známý tea tree oil, který má antibakteriální a fungicidní účinky. Jeho silné antimykotické účinky se osvědčily například při léčbě kožních plísní nohou a nehtů.

Užitečná pokojovka

Čajovníkový strom pochází z australských bažin a u nás jej lze pěstovat pouze jako pokojovku, kterou můžete dát od května do září i ven. Snese teploty do -2 °C, při větších mrazech by rostlina uhynula.

Obsahuje vysoké množství silic, které jsou nejsilnějším přírodním antiseptikem a najde své uplatnění v léčitelství. Získáte tak nejen ozdobu do svého bytu, ale zároveň velmi silnou léčivku.

Jde to i ze semen

Tea tree můžete pořídit v zahradnictví jako malou rostlinku, ale pořídit lze i semena. Vzhledem k tomu, že jde o keř původem z bažinatých oblastí, je třeba dát semena na povrch substrátu, který musíte udržovat neustále vlhký. 

Nejlépe je ještě nádobku se semínky zakrýt igelitovým sáčkem, a tak vytvořit rostlině vyloženě skleníkové podnebí. Častější zálivka je jednou z nejdůležitějších podmínek pro úspěšné pěstování této rostliny.

Chraňte Kajeput před mrazem

Jakmile teploty začnou klesat k 0 °C, je dobré rostlinku uklidit někam do tepla. Květináč dejte ideálně do světlé místnosti se zimními teplotami kolem 10 °C. Přes léto jinak snáší plné slunce a častou zálivku, v zimě je dobré zálivku snížit tak, aby pouze substrát nevyschl. Když se vašemu čajovníkovému stromu povede, dosáhne výšky asi 60 - 70 cm. Doma si můžete vypěstovat i opravdový čajovník, jak jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu