Úpal i přehřátí hrozí i vašemu psovi. Poradíme vám, co dělat

Zvláště malá plemena častěji trpí na přehřátí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
11. června 2019 10:08 / Depositphotos
  1   0
Slunce a horko je nepříjemné nejenom pro nás lidi, ale také domácí mazlíčky. Jak pečovat co nejlépe o své chlupáče, aby přežili tropické dny bez úhony?

Když je pod mrakem a je přijemných 20 °C, vašim chlupáčům se prakticky z procházky nechce domů. Ale jakmile se teploty přehoupnou přes třicítku, jsou nejraději schouleni někde na chodbě v chládku. A kočky jsou na tom obdobně. Ani jim totiž tropické teploty nesvědčí. Abyste jim v těchto dnech neublížili, je třeba upravit jim trochu režim. Obzvláště hlídejte malá plemena, která se pohybují blíže k zemi a jsou tedy více náchylná na přehřátí.  

Pozor na asfalt

Během letních veder choďte se svým psem na procházku jen brzy ráno nebo naopak pozdě večer, kdy jsou teploty přeci jen už únosnější. A je jedno, zda máte mladého či starého psa. Pokud musíte psa venčit v poledne, vybírejte jen stinná místa mimo asfalt, aby si pejsek nepopálil tlapky a neudělaly se mu bolestivé puchýře.

Když musí být v autě

Nikdy, ale skutečně nikdy nenechávejte v horku psa zavřeného v autě. Tam totiž během chvíle může teplota vystoupat až na 70 °C, a to už je pro pejska smrtelné. Pokud to však nejde jinak, vždy parkujte ve stínu, nechejte mu otevřená okna a hlavně dostatek vody. Nezapomínejte jej pravidelně kontrolovat. 

Dostatek tekutin 

Pravidelně chlupáčům vyměňujte vodu. Je důležité, aby byla nejenom čerstvá, ale také chladná. Dbejte na to, aby zvíře opravdu dostatečně pilo. A pokud máte podezření, že tomu tak není, můžete mu vodu trochu ochutit medem, glukopurem či dalšími pochutinami, o kterých jsme psali zde.  

Když se přehřeje

Vzhledem k tomu, že psí i kočičí kůže obsahuje jen minimum potních žláz, jsou zvířata odkázána na ochlazování pomocí zrychleného povrchního dýchání. Pokud váš pejsek při procházce často sedá, hodně sliní, je nervózní, má pěnu u tlamy, zadýchává se nebo kašle, bude nejspíš přehřátý. Jakmile zvrací, má průjem či se nemůže pohnout a má horečku, jde o těžkou formu přehřátí. V tomto případě na nic nečekejte a rychle psa zabalte do mokrých ručníků, klidně mu dejte na hlavu obklad, vemte jej do chladné místnosti a podávejte mu tekutiny. Neváhejte vyhledat veterináře.

Rozdíl s úpalem

U úpalu jsou příznaky obdobné. Zvíře hlasitě dýchá, má překrvenou sliznici, kočka má příznaky šoku, zvrací a může upadnout i do bezvědomí. I v tomto případě je nutné zvíře ochladit, podat mu nápoje a pokud se jeho stav nelepší, vyhledat veterinárního lékaře.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Bydlení

Pokud se vaší orchideji nedaří, potřebuje změnu místa. Dodržujte určité zásady

Zavřít reklamu