Jak odnaučit kočku škrábat nábytek nebo gauč?

Venku si kočky mohou zaškrábat třeba na kůře stromů.
 Mazlíčci 
03. října 2016 05:13 / Wikimedia Commons/Dwight Sipler
  16   1
Škrábání je totiž pro kočku přirozené. Kočka škrábe a ničí nábytek ne ze škodolibosti, ale proto že si tím obrušuje drápky a také z toho důvodu, že si tím označuje své teritorium.
Při škrábání kočka vytváří vizuální stopu, ale zároveň na rozškrábaném místě zanechává svůj pach - výměšky tukových žláz v tlapkách. Dává tak ostatním kočkám najevo, kde je její území.

Ideální je, když vašemu koťátku pořídíte škrábací strom nebo škrabadlo ještě před jeho příchodem do nového domova. Kočky moc rády šplhají, takže ideální je takové, které vede až ke stropu místnosti. Také myslete na to, že většina koček škrábe nejraději ve stoje, a to tak, že se postaví na zadní tlapky a přední tlapky natahuje dopředu, takže i tak je nutno škrabadlo uzpůsobit.

Jak na to? Ne vždy pomůže škrabadlo

Popravdě řečeno, jiná možnost, než naučit kočku na škrabadlo není. Otázkou spíše stále zůstává jak to udělat. Pokud je škrabadlo v pořádku a je kočce příjemné, musíme pracovat na motivaci kočky v jeho používání. A to už je dost složité a musíte svou kočku dobře znát. Rozhodně nepoužíváme ani sílu ani tresty – kočka nebude nikdy reagovat na trest tak, jak čekáme, naopak, zatvrdí se a problémy se budou prohlubovat. Kočka je možná malá, ale válku s ní nemůžete nikdy vyhrát. Proto používáme rozum, na ten občas kočka nestačí.

Ujistěte se, že je vaše kočka spokojená a že škrábání není výsledkem stresu.

"Psychiku kočky zklidní levandulový nebo meduňkový éterický olej nebo růžové dřevo. Zkoušeli jsme to, reagují fantasticky a vyberou si svou vlastní vůni," řekla odbornice. Zvířata totiž mají podobně jako lidé své oblíbené či neoblíbené vůně.

Zvířata rozhodně odmítají pepřový olej, toho se ale také dá využít. Jednoduše s ním nastříkáte místa, kam zvíře nesmí. Pokud vám třeba kočka škrábe nábytek nebo gauč, pepřová vůně ji od toho určitě odradí.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chcete poznat úplně jinou Itálii? Zajeďte si na jih do Kalábrie

Věda & Vesmír

Učebnice anatomie čekají změny. Vědci našli v lidském těle nový orgán

Bydlení

Chcete mít krásné a přitom ekologické nádobí? Vsaďte na palmové listy!

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn