Skleník jako chata

Rekreace ve skleníku je typicky letní. Většinu času trávíme venku a přespání mezi rostlinami má svůj půvab.
 Ostatní 
05. října 2014 23:47 / Ville Hara, Linda Bergroth: Hel Yes!
  0   0
Máte pozemek, kde nesmí stát pevná stavba, a přece byste zde rádi nejen založili zahradu, ale také trávili víkendy nebo i pár dnů dovolené? U nás se to většinou řeší zahradním domkem. Finští designéři věcí pro zahrady navrhují jiné řešení. Proč nespat rovnou ve skleníku?

Ve Finsku tuhle chatu – skleník dostanete jako stavebnici v různých velikostech, samozřejmě vám ji výrobce také postaví na klíč. My jsme v Čechách, zemi šikovných kutilů, takže s trochou pomoci dodavatele skleníků něco takového určitě zvládneme sami.

Základem je dřevěná kůlna opatřená dvoukřídlými vraty, aby se dala celá pohodlně otevřít. Uvnitř je šikovně rozdělená svislou příčkou a policemi. V jedné polovině máme uskladněné zahradní nářadí, sekačku, konev na zalévání a na polici na výsuvných kolejničkách se nám bude dobře třeba přesazovat. Druhá polovina je minikuchyňka – zde je skrytý třeba propanbutanový vařič, nějaký ten hrnec a kastrol, talíře, hrníčky a příbory, malá zásoba konzerv a jiných nekazících se potravin, lavor na umytí nádobí. Opět si pracovní plochu snadno zvětšíme výsuvnou policí.

Na tuhle nevelkou kůlnu pak navazuje skleník postavený z izolačního skla. V něm můžeme na podlaze a na policích pěstovat rajčata a papriky nebo své oblíbené květiny. Abychom tu mohli pohodlně nocovat má skleník podlahu z dřevěných nalakovaných prken. Pak už stačí jen sklápěcí rám postele s pevně osazenými lamelovými rošty a futonová matrace. Přes den sroluje a umístí se spolu s lůžkovinami třeba do pěkné velké truhly. Skládací židle si vyneseme spolu se stolkem ven, nejlepší je přece najíst se na čerstvém vzduchu. No a když prší, přeneseme si vše do skleníku, kde máme samozřejmě zajištěno i větrání dveřmi i sklem, které se dá otevřít jako výklopné okno.

Abychom nebyli od spánku rušeni zvědavými pohledy, pořídíme si na večerní zakrytí skleníku vnější rákosové rohože nebo vnitřní zatemňovací rolety. Ty přistíní nám i květinám i za příliš ostrého slunečního svitu.

V zahrádkářské kolinii budete s takovou „nepevnou“ stavbou dokonale originální. Voda je poblíž, elektřina se dá do skleníku zavést. A kdyby snad na vašem pozemku nebyla, kouzlo petrolejky také není k zahození.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Věda & Vesmír

Vědci vypátrali dlouho ztracenou tektonickou desku. Ukrývá se pod Pacifikem

Bydlení

Ne každému se domů vejde pračka i sušička aneb na co se zaměřit při výběru spotřebiče dva v jednom

Zavřít reklamu