Nejlepší orchideje pro začátečníky a péče o ně

 Dům 
13. ledna 2020 09:06 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pokud začínáte pěstovat orchideje, doporučujeme zvolit méně náročné druhy Pexels
Pokud máte slabost pro orchideje a chcete si ji pořídit i domů, zvolte Phalaenopsis, nebo-li můrovec. Patří k naprosté klasice a bohatě kvete po celý rok. Nenáročné rostlině se daří i v bytových podmínkách.

Orchidej Phalaenopsis se v přírodě vyskytuje ve větvích stromů a keřů v oblastech, kde nejsou větší teplotní výkyvy ani nenastává období sucha. Právě proto jsou schopné kvést skoro nepřetržitě. Objevují se například v tropické Asii až po Novou Guienu. Rod má více než 50 zástupců a mnoho kultivarů, které se u nás dají zakoupit za pár korun.

Kdy zalévat

Můrovec patří mezi nejoblíbenější, protože je nenáročný na péči, přitom nabízí pohled na krásné květy. Potřebuje teplotu kolem 18 až 25 stupňů Celsia a vlhkost nad 50 procent. Pokud je v bytě více sucho, je potřeba rostlinu jednou týdně rosit. Pěstují se v průhledných obalech, proto jednoduše poznáte, kdy zalévat. Kořeny mají v takovém případě šedou nebo bílou barvu a jsou pokryté šupinami.

V průměru je potřeba zalévat jednou týdně, v zimním období to stačí jednou za dva týdny. Můžete zalévat substrát, ale možností je i postavit rostlinu do misky s vodou a nechat ji několik desítek minut, aby se napila sama, kolik potřebuje.

Dbejte na to, aby se voda nedostala do srdce rostliny, v takovém případě by hrozilo napadení hnilobou. Aby rostlina lépe kvetla a byla bohatší, můžete použít speciální hnojivo na orchideje. V létě ho dávejte dvakrát do měsíce, v zimě stačí jednou měsíčně.

Substrát by měl být na orchideje, protože obsahuje piniovou kůru, upravený coco-chips a drcené dřevěné uhlí, které slouží jako prevence před zahníváním kořenů. Vyvážený poměr složek naopak zajišťuje vhodné prostředí pro správný růst a piniová kůra zaručuje vysokou vzdušnost. Kůrový substrát chrání orchideje před vysycháním a napomáhá dobrému vývoji kořenového systému. Coco-chips zadrží až desetkrát více vody a živiny uvolňuje postupně.

Popálení listů

Rostlinám se nejlépe daří na okenním parapetu, kde mají dostatek světla. Nejlepší je orientace na východ nebo západ. Vyhněte se oknům na jih, kde hrozí popálení listů. Pozor dávejte i na průvan, kvůli kterému by mohly orchideji opadat poupata. Po odkvetení stvol zastřihněte asi o třetinu, rostlina často vykvete znovu.

Pokud chcete orchidej přesadit, vyjměte ji z původního obalu a odstraňte odumřelé kořeny. Na dno nové pěstební nádoby nasypte slabou vrstvu kůrového substrátu pro orchideje a opatrně vložte kořeny rostliny a obsypte substrátem. První zálivku proveďte i s přihnojením. Rostliny pravidelně zalévejte přiměřeně k velikosti, teplotě a množství světla. O chybách při pěstování růží jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině