Jak správně skladovat med, máslo a vejce

 Ostatní 
16. března 2020 12:15 / Eva Vogelová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Med musíte uchovávat v chladné a temné místnosti  Depositphotos
Skladování potravin vám může přijít jako banální záležitost. Máslo s vajíčky dáte do lednice a med necháte stát v poličce či na kuchyňské desce. Tak jednoduché to však není. Pokud chcete, aby vám výše zmíněné potraviny vydržely co nejdéle, musíte dbát na jejich správné skladování.

Máslo, med ani vajíčka nejsou v dnešní době příliš levné. Když bude nějaká ze tří potravin v akci, je logické, že si ji koupíte i do zásoby, protože se to finančně vyplatí. V takovém případě byste však měli vědět, jak potraviny správně skladovat.

Skladování vajec

Teplota v místě, kde uchováváte vajíčka, by neměla překročit patnáct stupňů Celsia. Ideální teplota pro skladování vajec se pohybuje okolo pěti až osmi stupňů Celsia. Při skladování vajíčka nikdy neumývejte, protože byste tím narušili jejich ochrannou vrstvu. Skořápky nesmí být vlhké, protože by v nich mohly vzniknout plísně.

Vajíčka rozhodně neschovávejte v kartonovém obalu, ve kterém jste si je koupili. Najdete na něm totiž velké množství bakterií a nečistot, které se mohou přenést na další potraviny. V lednici rozhodně neukládejte vajíčka do jejích dveří. Jde totiž o nejteplejší místo v lednici, protože dveře často otevíráte. Umístěte je ideálně co nejvíce dozadu.

Skladování medu

Pokud si stáčíte vlastní med, neměli byste ho skladovat ve sklenicích po jiných potravinách. Máme tím na mysli třeba zavařené okurky. Může po nich zůstat zápach, kterým med načichne. Sklenice s medem byste měli uchránit před slunečními paprsky. Uskladněte je v temné a chladné místnosti.

Optimální teplota pro skladování medu je okolo třinácti stupňů Celsia. Med začne pomalu krystalizovat, což je běžné. Kvalita se tím rozhodně nezhoršuje. Nerozehřívejte zbytečně med jen kvůli tomu, aby byl tekoucí. Připravujete se tím o cenné látky, které med obsahuje.

Skladování másla

Čerstvé máslo skladujte v teplotě okolo čtyř stupňů Celsia. Vydrží vám tak zhruba dva až tři měsíce. Pokud potřebujete, aby vydrželo déle, zmrazte ho. Tím prodloužíte jeho trvanlivost zhruba o dalších patnáct měsíců.

Měli byste však vědět, že když máslo zmrazíte a po nějaké době zase rozmrazíte, bude se rychleji kazit. Musíte ho následně spotřebovat za krátký čas. Kromě toho zmražením připravíte máslo o spoustu vitaminů a může i jinak chutnat. Dále čtěte: Jak správně uchovat česnek?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nová verze filmu Tři oříšky pro Popelku se objeví před Vánoci v kinech, i s Pavlem Trávníčkem

Styl

Konopí a imunitní systém. Čtyři způsoby jak zvládnout virovou sezónu s CBD

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu