Ibišek je nenáročný květ, který se hodí i k pěstování v interiéru

 Zahrada 
18. března 2020 08:31 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Ibišku se může dařit i doma v květináči Depositphotos
Ibišek je nenáročná kvetoucí rostlina, kterou můžete pěstovat i v bytě nebo domě. Květy jsou nejen krásné, ale i jedlé, takže je klidně můžete dát jako ozdobu do salátu nebo koktejlu.

Ibišek vyžaduje několik podstatných věcí, a to světlo, teplo, pravidelnou zálivku a přihnojování. Mladé rostliny lze pěstovat celoročně v bytě, ale musí být u okna. Pokud nebudou mít dostatek světla, nabídnou jen málo květů.

Okno na jih

Nejlepším přítelem ibišku je slunce, proto ho doma umístěte na nejsvětlejší stanoviště, nejlépe přímo za oknem, které je situované na jih. Pokud dáte rostlině příliš velký květináč, může se stát, že substrát zůstane dlouho mokrý. Na povrchu se sice bude jevit jako suchý, ale pod povrchem to bude naopak. Ibišek pak začne vadnout, což většinou vede k tomu, že ho majitel se starostí znovu zalije, čímž se definitivně postará o jeho konec.

Rostlinám se obecně nejlépe daří na chráněném místě venku, ale i tak je musíte před příchodem zimy umístit někam dovnitř. Proto vůbec nevadí, pokud je budete mít celou dobu v bytě. Rostlině vyhovuje teplota kolem 20 stupňů Celsia, v zimě jí ale stačí i pět až deset stupňů Celsia. Od září pak omezte zalévání a přihnojování.

Od jara do podzimu zase ibišek pravidelně přihnojujte, v době největšího růstu i jednou za týden. Zalévejte jej ale opatrně, ať se vyhnete zmiňovanému přemokření. Mohlo by to vést také k hnilobě. Zároveň pravidelně sbírejte nemocné a opadané listy. Pokud jsou listy bledé, je to známkou nedostatku živin. Listy pak žloutnou a opadávají.

Pokud ibišek nekvete, je potřeba konat. Oklepejte z kořenů starou zeminu, kořeny očistěte pod tekoucí vodou a ty staré a odumřelé odstřihněte. Potom dejte ibišek do o něco většího květináče s čerstvou zeminou, mírně ho zalijte a zkraťte mu všechny větve. Brzy zakoření v nové zemině a začnou mu rašit nové výhony. Pokud mu nebude chybět světlo, teplo a nezapomenete na hnojení, bude mít co nevidět poupata a brzy začne kvést.

Potřeba seříznout

Brzy na jaře je potřeba rostlinu seříznout, aby si udržela vhodný tvar. Podpoříte tím růst mladých výhonů, které ponesou květy. Mladší rostliny můžete také přesadit. Nesahejte ale po příliš velkém květináči, aby se rostlina nerozrostla až moc. V dalších letech byste měli problémy s přenášením.

Ibišek většinou kvete od dubna do října. Rozkvetlý květ obvykle vydrží jeden den. Některé odrůdy jako například Moonlight a Weekend mají delší trvanlivost. Květy jsou poměrně velké. Díky šlechtění mají navíc ibišky nové odrůdy, takže se můžete dočkat květů různých barev a velikostí.

Čas jara

Rozmnožování ibišku proveďte vrcholovými a dřevitými řízky v čase jara. Odřezky dejte do vlhkého substrátu. Ve vodě zakoření při teplotě kolem 22 stupňů Celsia. Rostlinu přesazujte od března do května do středně těžké pařeništní směsi s pískem.

Ibišek je jedlý, takže s ním můžete ozdobit salát, koktejl nebo zákusek. Dávejte si ale pozor na škůdce jako třeba mšice. Rozšiřují choroby a plísně. V takovém případě se na listech objeví čerstvé skvrny. Larvy navíc ibišek vysávají, takže zastaví jeho růst a listy zblednou a pak upadnou. Používat můžete různé speciální postřiky. O pěstování šípků jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu