Využijte čas doma k mytí oken a udělejte po zimě i jejich prohlídku
Prostředek na čištění okenních rámů a jejich těžko přístupných míst musí splňovat dvě základní vlastnosti. Musí dobře rozpouštět a uvolňovat špínu, a zároveň nesmí poškodit povrch rámů.
Na co si dát pozor
Než se pustíme do úklidu, připomeňme si základní pravidla. Ta jsou stejná jak pro plastová, tak dřevěná okna. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky ani ocelové drátěnky a houbičky s hrubým povrchem.
Na očištění i silně zašpiněných míst si připravte jedlou sodu a peroxid vodíku. Sodu nasypejte na místa, která chcete očistit, a opatrně zalijte peroxidem. Stačí jen tolik, aby vznikla středně hustá pěna. Nechejte ji několik minut působit a setřete hadrou nebo papírovými utěrkami. Na silně znečištěných místech můžete postup opakovat.
Stejnou službu udělá i ocet
Někdo nahrazuje peroxid vodíku octem. Výsledek by měl být srovnatelný. Sodu s peroxidem nebo octem můžete použít také na očistu parapetů, a to jak vnitřních, tak venkovních. Pokud se vám tento očistný recept osvědčí, můžete experimentovat dál, jistě najdete mnoho způsobů, kde jej aplikovat.
Tímto byste měli mít rámy a parapety čisté. Než se pustíte do další práce, přečtěte si náš článek o mytí okenních skel. Mnoho lidí na ně totiž používá saponát na nádobí a na leštění pak noviny, což je chyba.
Důležitá je očista těsnění
Po vyčištění rámů nezapomeňte svou pozornost věnovat také těsnění. Málokoho totiž napadne, že i tato část okna potřebuje pravidelnou péči, aby nesteřela a nepopraskala. Po umytí rámů jejich jednotlivé části ošetřete silikonovým olejem, který těsnění udrží dlouho jako nové a v dobré kondici. Tento zdánlivě jednoduchý krok vám může ušetřit klidně několik stovek korun za výměnu popraskaného, a tudíž nefunkčního těsnění za nové.
Důležité jsou také pohyblivé části oken, jako jsou panty a zámky. Na ty použijte vazelínu či jiný specializovaný přípravek. Ani na tento krok nezapomínejte, protože mnozí výrobci jej mají jako podmínku pro uznání případné reklamace.