Využijte čas doma k mytí oken a udělejte po zimě i jejich prohlídku

 Dům 
23. března 2020 14:10 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pozornost věnujte i dotažení, seřízení či promazání Depositphotos
Současná situace zakazující volný pohyb lidí na veřejnosti může mít také své výhody. Minimálně v tom, že můžete například svá okna připravit na nadcházející slunnou sezonu. Poradíme vám, na co byste neměli zapomenout, protože mytí oken není jen o vyleštěných sklech, ale také o tom, jaké přípravky použít, abyste nepoškodili rámy.

Prostředek na čištění okenních rámů a jejich těžko přístupných míst musí splňovat dvě základní vlastnosti. Musí dobře rozpouštět a uvolňovat špínu, a zároveň nesmí poškodit povrch rámů.

Na co si dát pozor

Než se pustíme do úklidu, připomeňme si základní pravidla. Ta jsou stejná jak pro plastová, tak dřevěná okna. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky ani ocelové drátěnky a houbičky s hrubým povrchem.

Na očištění i silně zašpiněných míst si připravte jedlou sodu a peroxid vodíku. Sodu nasypejte na místa, která chcete očistit, a opatrně zalijte peroxidem. Stačí jen tolik, aby vznikla středně hustá pěna. Nechejte ji několik minut působit a setřete hadrou nebo papírovými utěrkami. Na silně znečištěných místech můžete postup opakovat.

Stejnou službu udělá i ocet

Někdo nahrazuje peroxid vodíku octem. Výsledek by měl být srovnatelný. Sodu s peroxidem nebo octem můžete použít také na očistu parapetů, a to jak vnitřních, tak venkovních. Pokud se vám tento očistný recept osvědčí, můžete experimentovat dál, jistě najdete mnoho způsobů, kde jej aplikovat.

Tímto byste měli mít rámy a parapety čisté. Než se pustíte do další práce, přečtěte si náš článek o mytí okenních skel. Mnoho lidí na ně totiž používá saponát na nádobí a na leštění pak noviny, což je chyba. 

Důležitá je očista těsnění

Po vyčištění rámů nezapomeňte svou pozornost věnovat také těsnění. Málokoho totiž napadne, že i tato část okna potřebuje pravidelnou péči, aby nesteřela a nepopraskala. Po umytí rámů jejich jednotlivé části ošetřete silikonovým olejem, který těsnění udrží dlouho jako nové a v dobré kondici. Tento zdánlivě jednoduchý krok vám může ušetřit klidně několik stovek korun za výměnu popraskaného, a tudíž nefunkčního těsnění za nové.

Důležité jsou také pohyblivé části oken, jako jsou panty a zámky. Na ty použijte vazelínu či jiný specializovaný přípravek. Ani na tento krok nezapomínejte, protože mnozí výrobci jej mají jako podmínku pro uznání případné reklamace.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Tech

Funkce na chytrých telefonech, která udržuje vaše hesla v bezpečí, bude brzy vypnuta

Zavřít reklamu