Dejte nábytku nový šmrnc. Mořit jej můžete pomocí kávy, řepy nebo kurkumy

Těchto krásných odstínů dosáhnete použitím přírodních barev
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dílna 
25. března 2020 09:54 / Pinterest
  0   0
Nudíte se zavřeni doma a přemýšlíte, čím byste si vylepšili svůj nábytek doma nebo na zahradě? Zkuste moření dřeva. S pomocí přírodních barev.

Moření dřeva slouží k jeho zušlechtění a zvýraznění jeho krásy. Díky němu lze připodobnit nebo nahradit dražší a vzácnější druhy dřeva lacinějšími. Ovšem pokud vám vadí, že mořidla, která se prodávají v obchodech, obsahují chemii, pak není nic jednoduššího, než použít přírodní mořidlo na dřevo. Vyrobte si ho sami!

Volba dřeva

V první řadě mořte takový materiál, který není lakovaný, aby se do něj tekutina mohla dobře vsáknout. Chystáte-li se mořit lakovaný kousek dřeva, pak z něj nejprve odstraňte starý nátěr a pak na malém kousku zkuste, jak vám bude mořidlo chytat. Voskovaný materiál obvykle nechytá vůbec, a to ani po obroušení. 

Intenzita je na vás

Čím intenzivnější odstín budete chtít, tím více nátěrů udělejte. Ale opatrně, aby se vám dřevo nezkroutilo. Mezi jednotlivými vrstvami nechejte barvu vždy uschnout. Netrvá to dlouho. V průměru hodinu až dvě. Nakonec nátěr ještě zafixujte nejlépe bezbarvým lakem nebo olejem.

Čaj na dotónování

Pokud chcete jenom lehce zvýraznit strukturu dřeva, ideální volbou je silný černý čaj. Připravte si opravdu silný výluh, klidně z několika lžiček kvalitního čaje. Nechejte jej co nejdéle louhovat a pak pomocí štětce natírejte zvolený kus nábytku nebo dřeva. Chcete-li však nábytek naopak lehce zesvětlit, místo černého čaje použijte kvalitní zelený čaj. Díky němu může dřevo získat i lehký žlutý nebo žlutozelený nádech.

Víno na červenou

Krásný načervenalý až fialový nádech dodá vaší polici jedna sklenička červeného vína. Záleží na tom, kolik nanesete nátěrů. Po prvním bude mít dřevo narůžovělou barvu, postupně, čím více vrstev nanesete, získá fialový vzhled. Nemusíte se obávat, že by se v něm držela i typická vinná vůně. Ta po nějaké době sama vyprchá. Jestli je vám líto vína, můžete to samé zkusit s červenou řepou. Použijte buď odšťavňovač nebo nálev ze sterilované řepy. Slijte jej a pak chvíli povařte. Dřevo bude po použití řepy krásně červené.

Na sametovou kávou

Hnědý odstín docílíte použitím kvalitní kávy. Připravte si klasického turka a nechejte louhovat co nejdéle. Pak můžete natírat. Sametového vzhledu dosáhnete u dřevěného kousku použitím instatní kávy. Použijte nejméně dvě lžíce kávy. 

Kurkuma dřevo rozzáří

Skvělého výsledku dosáhnete pomocí kurkumy, která dokáže dřevo doslova rozzářit. Ze dvou lžiček mletého koření a asi dvou deci horké vody vyrobte směs, kterou pak natírejte třeba šuplíky. Nový vzhled jim můžete dodat také pomocí vlastnoručně vyrobených úchytů, například ze starého koženého pásku. Jak na to, jsme psali zde.
 

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Věda & Vesmír

Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit...

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu