Pokojové rostliny lze pěstovat i netradičně. Představíme vám sedm různých metod

 Zahrada 
22. března 2020 10:00 / Marie Popelková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Pokojovky lze pěstovat i jinak než v květináčích Depositphotos
Pokud máte rádi neotřelé designové kousky, určitě si oblíbíte i netradiční pěstování pokojových rostlin, které vašemu bytu dodají šmrnc. Představíme vám sedm různých metod.

Pokojové rostliny sluší každému interiéru. Pokud vás ale už nudí klasické květináče na polici nebo okenním parapetu, zkuste to jinak. Kreativních možností pěstování pokojovek je hned několik.

Bonsaje

Pěstování bonsají je staré čínské umění minimalizace stromů a jejich pěstování v miskách. Pokud i vás láká pořídit si jeden kousek domů, pusťte se směle do toho - péče o ně totiž není tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Půdu nenechte nikdy úplně vyschnout a dbejte, aby měly kořeny dostatek prostoru. Pokud vystupují z hlíny, je na čase pořídit větší misku. Při nákupu se vždy ptejte, jaké umístění je pro stromek vhodné. Každá bonsai totiž vyžaduje jiný přísun slunečního světla. A při pěstování také nezapomeňte na pravidelnou zálivku.

Kokedama

Tento způsob pěstování pochází z Japonska a v překladu znamená “mechová koule”. Kokedama vznikla z bonsaje a jedná se o rostlinu v kulatém obalu zeminy, který je obalený mechem. Aby vynikla její krása, postavte ji na talířek nebo zavěste na strop.

Vyrobíte ji z jakékoliv rostliny, jen jí přizpůsobte typ substrátu. Nejlepší jsou však vlhkomilné rostliny. Proč? Jejich substrát drží velmi dobře pohromadě. Vyberte si nejlépe méně náročnou rostlinu. Vhodné jsou sleziník, asparagus, maranta nebo ledviník. Potřebovat budete také rašeliník a mech. O tom, jak si doma vyrobit kokedamu, jsme psali zde.

Skleněné aerárium

Aerárium je skleněná, většinou závěsná, nádoba. Je vhodné k dekorování a pro pěstování rostlin. Na trhu existuje velké množství aerárií, stačí si jen vybrat, které lahodí vašemu oku nejvíce a popustit uzdu fantazii. K domácímu osazení tohoto netradičního květináče budete potřebovat ozdobný písek, substrát a rostlinu, kterou do hlíny zasadíte. Pokud je květina příliš malá, pomůže vám v jejím umístění pinzeta. Poté jen vyberte vhodné závěsné lanko a těšte se z krásy aerária. Květiny zalévejte dle potřeby.

Létající květináč

Létající květináč visí ze stropu vzhůru nohama, květinou směřující k zemi. Na první pohled se vám to může zdát postavené na hlavu, ale věřte, že tento styl květinám prospívá a navíc to vypadá velmi efektně. Květináč je navržený tak, aby šla voda přímo ke kořenům, takže vám usnadní i zalévání. Je vhodný skoro pro všechny druhy květin nebo bylin. Jen dbejte na to, aby měly ideální podmínky.

Zelené stěny

Zelené stěny nebo také vertikální zahrady jsou ideálním zpestřením interiéru. Pokud nejste domácí kutil a zahradník v jednom, nechte si raději stěnu nainstalovat od odborníků. Jak to bude probíhat? Na perforovanou nosnou desku z voděodolného materiálu se rozmístí závěsné kontejnery. Do každého patří jedna speciálně hydroponicky pěstovaná rostlina. Pokud bude v budoucnu potřeba některou rostlinu vyměnit, jednoduše se vyjme, aniž by se jakkoliv narušila struktura zelené stěny a kořenového systému.

Živý obraz

Pokud doma máte větší množství květin nebo máte malý byt, vyzkoušejte živý obraz. Namísto olejomalby si na zeď zavěste květiny. Designové dřevěné rámy a integrované LED osvětlení vytvoří z květin umělecké dílo. Ruční zavlažovací systém si žádá doplnění vody jen 1x až 2x v měsíci a rostliny jsou pěstovány hydroponicky neboli pomocí živného roztoku. Díky tomu mohou mít živý obraz doma i ti, kteří jsou alergičtí na plísně, hrozící v klasických květináčích vyplněných substrátem.

DIY květináč

Máte doma staré květináče? Nevyhazujte je. Za pomoci barev, fixů, barevných sprejů a lepidla vykouzlíte krásné designové kousky, které bude obdivovat každá vaše návštěva. Originální květináče vytvoříte i ze starých hrnců a hrnečků. Kreativitě se meze nekladou.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu