Dřevěný nábytek je nadčasový. Při špatné péči se vám ale může zdeformovat

 Dům 
20. března 2020 19:10 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Dřevěné ložnice jsou útulné Depositphotos
Dřevěný nábytek v ložnici je trendy, působí totiž útulně a vyzařuje nejen příjemnou vůni, ale i teplo. Jenže o dřevěný nábytek se musíte umět dobře postarat, jinak se vám taky může nevzhledně zdeformovat.

Co se týká dřevěného nábytku, můžete si vybrat mezi plným masivem, částečným masivem a dekorem. Trendy jsou také postele bez kovu a nábytek z borovicového dřeva. Řekneme vám, čím se odlišují jednotlivé druhy dřeva a jaká je nejlepší péče o nábytek do ložnice ze dřeva.

V zásadě platí, že dřevo podporuje příjemné klima v místnosti, vnáší do ní teplo a napomáhá regulovat vlhkost. Protože spánkem trávíte poměrně velkou část života, měli byste při vybavování ložnice vsadit na kvalitu a k té dřevo rozhodně patří.

Výběr druhu dřeva je samozřejmě také záležitostí vkusu. Buk nebo dub se díky své tvrdosti výborně hodí pro nábytek z plného masivu. Nábytek z plného masivního dřeva je velmi robustní a cení se také pro dlouhou životnost. Kromě toho je každý kus nábytku z masivu unikát: dřevo je jako přírodní materiál vždy individuálně žilkované, strukturované, žádný kus není jako jiný.

Borovice šetří srdce

Díky autentickému přírodnímu vzhledu a působení proti toxickým látkám se dřevo z borovice limba již po staletí používá jako materiál na nábytek do ložnice. Vyrábějí se z něj šatní skříně, postele i noční stolky. V posledních letech se toto dřevo hodně vrací do módy – nejen krásně vypadá, ale také úžasně voní jako čerstvě poražený jehličnatý strom.

Také zdravotní aspekty dělají z borovicového dřeva špičku pro nábytek do ložnice. V místnosti vybavené borovicovým dřevem se člověk dokáže lépe uvolnit, tělo i duše i rychleji odpočinou, průměrná tepová frekvence klesá, takže postel z borovicového dřeva ušetří vašemu srdci asi hodinu práce, což je cca 3 500 úderů každou noc. Kromě toho snižuje pobyt v prostoru s borovicovým dřevem citlivost na počasí.

Deformacím předejdete větráním

Každý druh dřeva má své specifické vlastnosti a nadchne něčím jiným. Při výběr druhu dřeva jsou rozhodující hlavně odolnost a tvrdost, důležitý je samozřejmě také vzhled. Především u měkkých druhů dřev byste měli ložnici pravidelně větrat. To však neškodí nikdy. Tím zabráníte tomu, že se dřevěný nábytek po nějaké době začne trochu deformovat.

Druhy dřev

  • Bříza - bříza má bílou až žlutou barvu, rychle ztmavne a dřevo má zpravidla jen slabé žilkování. Její obliba spočívá v nízké hmotnosti a ve vzhledu plném lehkosti.
  • Buk - bukové dřevo je velmi tvrdé a pevné. Jeho světle žlutá až hnědá barva skvěle odolává světlu. Vedle smrkového a borového dřeva se jedná o nejvíce využívaný druh dřeva pro nábytek do ložnice.
  • Dub - žluté až hnědé dubové dřevo se díky své tvrdosti a pevnosti těší oblibě pro ložnicový nábytek. Má nižší sklon k deformaci a jeho typická kresba s výraznými letokruhy působí živě a autenticky.
  • Jasan - jasanové dřevo se hned na první pohled pozná svojí výraznou kresbou se zřetelnými letokruhy. Světle šedé až žlutobílé dřevo je velmi těžké a tvrdé.
  • Borovice - borovice se v našich zeměpisných šířkách vyskytuje v hojném zastoupení. Odstín od bílo-žluté až po červeno-žlutou časem trochu ztmavne. Středně těžké jehličnaté dřevo je měkké a levné.
  • Smrk - světlé smrkové dřevo je obzvlášť výhodné a navíc všestranně využitelné. Jako domácí druh dřeva se nemusí přepravovat na dlouhé vzdálenosti, a tak je svým způsobem ekologické. Je velmi měkké a pro nábytek do ložnice se dá využít i v neopracované podobě.
  • Javor - javorové dřevo je druhově rozmanité: horský javor je například zbarvený do bílé a žluté, zatímco javor mléč jde ve svých barevných tónech do červené. U obou druhů jsou výrazně viditelné letokruhy. Javorové dřevo patří ke středně těžkým druhům dřev.
  • Olše - olšové dřevo patří mezi lehká a měkká dřeva. Jeho struktura je homogenní s rovnými vlákny. Červeno-bílé dřevo může být bohaté na suky a zaujme pěkným vzhledem.
  • Ořech - světle hnědé až černohnědé ořechové dřevo má markantní kresbu se širokými tmavými žilkami. Tak vzniká dojem autentičnosti, živosti, která vyniká nejen u masivního nábytku, ale u nábytku z dýhovaného dřeva. Ořechové dřevo se vyznačuje tvrdostí, těžkostí a tvarovou stálostí.

Péče o dřevo

Podle toho, jestli je váš dřevěný nábytek lakovaný, olejovaný nebo voskovaný, je také méně či více citlivý na vlhkost, prach a další vlivy. Jako pravidelné čištění nábytku ze dřeva stačí setřít prach suchým hadříkem. Pokud přece jen vezmete do ruky navlhčený hadřík, měli byste vlhkost z povrchu nábytku pečlivě setřít. Pro důkladnější péči máte na výběr mezi olejem, lakem a voskem.

Olej

Dřevný olej proniká hluboko do dřeva, a tak povrch dlouhodobě chrání před vlhkostí a nečistotami. I po ošetření olejem se dřevo dá snadno otírat a póry zůstávají otevřené, aby mohlo dřevo dýchat. Olejované dřevo se malinko může změnit vzhledově: po ošetření vypadá tmavší a více je vidět žilkování. Právě tento efekt je jedním z cílů ošetření dřeva olejem, zvýrazní se tak totiž krása dřeva. Kdybyste si tento efekt ale nepřáli, existují také oleje s bílým pigmentováním, které dřevo opět trochu zesvětlí.

Lak

Lak se na dřevěném nábytku chová jako neviditelný film, který nepropouští vodu. Povrch se tak stane odolným. Podobný jako lak je lazura: hezky se vsákne do dřeva, aniž by zcela uzavřela jeho póry. Na rozdíl od laku nechává lazura opticky vyniknout přírodní kresbu dřeva.

Vosk

Další možnost, jak šetrně pečovat o dřevo, představuje vosk – buď jako viskózní balzám, nebo v podobě tužší pasty. Vosk vrátí dřevu jeho perfektní lesk. Ale pozor: vosk nechrání před skvrnami od vody! Namáhané části nábytku byste tak raději měli ošetřit olejem nebo lakem.

Kdo chce ponechat dřevu jeho autentický přírodní vzhled, měl by sáhnout po oleji. Kdo má raději hladké povrchy, tomu bude vyhovovat lak. Oleje a vosky mají tu výhodu, že jsou přírodní a šetrné k životnímu prostředí, laky a lazury přesvědčí svou dlouhou životností. O tom, kam správně umístit postel, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu