Zkontrolujte po zimě oprýskané radiátory, oživte je novou barvou nebo potiskem

 Dům 
24. dubna 2020 09:59 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Topení se v zimě mnohdy nezastaví Depositphotos
Zima každoročně přináší velký nápor na topení, která jedou o sto šest. Není tak divu, že jsou radiátory s přicházejícím jarem oprýskané a potřebují obnovu. Dejte jim alespoň nový nátěr, barvu nebo přímo potisk.

Topení se v zimě dostávají do dvou extrémních poloh. Když je chladno, hřejí na maximální možnou míru. Když se odjíždí na týden na hory nebo na víkend za rodinou, topení se vypne a rychle se ochladí. Proto není divu, že takové výkyvy pošramotí jeho „kabát“.

Speciální nátěr

Povrch topení může být nejen ošoupaný, ale také třeba zežloutlý nebo na něm mohou být různé skvrny. V takovém případě už musíte sáhnout po speciálním nátěru, který se postará o hezký vzhled topení a také prodlouží jeho životnost.

Nejprve musíte oprýskaný nátěr a zkorodovaná místa obrousit ocelovým kartáčem nebo houbou. Dávejte si pozor, ať obsah nevdechnete. Můžete si tak nasadit roušku, kterých má každý v současnosti kvůli koronaviru dostatek. Pamatujte, že obroušení se dělá ve chvíli, kdy topení nehřeje.

Potom použijte smetáček, kterým očistíte menší nečistoty. Použijte také odmašťovací přípravek. Nevynechávejte ani méně dostupná místa, použijte na ně například kartáček na zuby nebo jiné pomůcky, díky kterým se dostanete i k nejvíce odlehlým škvírám. Pokud nebude povrch dostatečně vyčištěný, nový nátěr k němu nepřilne.

Antikorozní nátěr

Pokud se o radiátor pokouší rez, použijte antikorozní nátěr, který obvykle rychle schne. Následně opravená místa lehce obruste brusným papírem. Plocha radiátoru pak bude hladká a další nátěr přilne lépe.

Na vrchní nátěr dejte barvy přímo určené k natírání radiátorů, které jsou odolné vůči teplotám okolo 100 stupňů Celsia. K nanesení můžete použít váleček a také štětec, díky kterému se dostanete i do hůře přístupných míst. Nátěr se dá nanášet i stříkací pistolí, měla by však být užší tryska.

Pořádně zaschnout

Na základní nátěr naneste první barvu a po jejím zaschnutí i druhou vrstvu. Nátěr zasychá při pokojové teplotě asi pět hodin. Doba se ale liší podle prostředí i podle produktu.

U posledního nátěru nemusíte zvolit klasickou bílou barvu, ale jakoukoliv. Topení tak může ladit se stěnou, kobercem nebo gaučem. Na jednolitá topení bez záhybů můžete použít na čelní desku vlastní potisk, na radiátor s žebry se dá umístit magnetický obklad. Na něm může být kresba, oblíbená postava, nápis nebo fotka. O podlahovém vytápění jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu