Nepalte uřezané větve, můžete je přeměnit na kompost

 Zahrada 
28. května 2020 09:22 / Pavel Suchý
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zahradní drtič a štěpkovač mohou být dobrým pomocníkem Depositphotos
Každý na zahradě občas prořezává stromy a keře a řeší, co s přebytečnými větvemi. Zapomeňte na pálení přímo na zahradě, jako se to běžně dělávalo za časů našich babiček, a pomocí zahradního drtiče a štěpkovače si vytvořte kompost nebo prostředek na vytápění.

Existují zahradní drtiče, štěpkovače a podobné přístroje. Všechny zpracovávají větve na kousky. Přístroje na drcení se dají rozdělit na dva typy podle toho, jestli se vám hodí spíše větší, nebo menší kousky. Rozlišovat je můžete podle drticí hlavy, která odpad rozmělňuje.

Rajčata a bylinky

Pro nožové ústrojí se používá název zahradní drtič. Používá se na měkký zahradní odpad jako například rajčata nebo bylinky a lze ho použít také na ořezy z ovocných stromů. Abyste zamezili ucpávání stroje, je lepší míchat větve s měkkou zelení.

Setkat se můžete i s názvem drtič zahradního odpadu, což ale může svádět k nevhodnému zacházení. Neznamená to, že do něj můžete dávat cokoliv, třeba i kamínky. Není to pravda. Myslí se tím zeleň. Nožové ústrojí má jeden až tři nože a rozdrtí větve do čtyř centimetrů tloušťky. Postupně odřezává kousky a vzniká jemná drť, kterou lze využít jako kompost nebo na mulčování. Tato jemná drť není tak vhodná na vytápění.

Nožové drtiče jsou lehčí a levnější a stojí několik tisíc korun. Práce je s nimi rychlá, ale o něco namáhavější, protože do nich musíte větve tlačit. Pokud ale budete tlačit moc, riskujete otupění nožů. Počítejte také s tím, že sice peníze za pořízení nejsou tak velké, ale stroje jsou hlučnější a více vibrují. Nože musíte ostřit a někdy také vyměnit.

Druhým typem stroje s ozubeným válcem nebo šnekem uvnitř je štěpkovač, který už stojí i kolem pěti tisíc a více. Z větví vysokou silou odřezává špalíky o délce několik centimetrů. Jsou vhodné na mulčování nebo na vytápění, zase se ale tolik nehodí do kompostu.

Tlustší větve

Štěpkovače jsou vhodné na tvrdé a tlusté větve většinou v průměru kolem pěti centimetrů. Poradí si se silnějšími větvemi lépe než nožové drtiče. Štěpkovač je vysoce spolehlivý a není potřeba u něj brousit nože. Mechanismus si větve sám stahuje, takže je to pro člověka snadnější práce. Zahradní drtič s nožovým ústrojím i štěpkovač se šnekem bývají většinou poháněné na elektřinu. Lepší stroje mají ochranné pojistky.

Pokud někdo potřebuje zpracovat tenké i tlusté a měkké i tvrdé větve, může si koupit drtič turbínový. Není ale zatím tolik rozšířený. Uvnitř má dutý válec s noži, drť padá vnitřkem válce. Stejně jako štěpkovač se hodí spíš na větší pozemky. O kotoučové pile jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Dům a zahrada

Jeden návyk, který pomůže udržet toaletu čistou. Je vědecky potvrzeno, že klíč spočívá v záchodovém...

Zavřít reklamu