Jarní výsadba česneku se těší čím dal větší oblibě. Nepodceňte přípravu stroužků

Nežehrejte na kvalitu kupovaného česneku, vypěstujte si vlastní
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
03. března 2021 13:16 / Depositphotos
  0   0
Česnek patří v našich končinách k velmi oblíbeným druhům zeleniny. Nejčastěji se sází na podzim, aby zimní mrazy zahubily případné patogeny. Poslední mírné zimy však nahrávají i česneku vysázenému na jaře, a to především proto, že se lépe skladuje.

Podívejte se, jak se připravit na jarní sázení česneku, jakou potřebuje půdu a podmínky, abyste se mohli těšit na kvalitní a bohatou úrodu.

Česneku se daří i doma

Česnek je poměrně choulostivá rostlina, daří se mu spíše v lehčích půdách. Co je ale důležité, neměl by se pěstovat v místech, kde jste v uplynulé sezoně měli vysázená rajčata, brambory, pórek nebo cibuli. A když na to přijde, můžete jej směle pěstovat i v květináči či truhlíku, což nahrává těm, kteří nemají vlastní zahrádku.

Jak se liší druhy česneku

Paličák a nepaličák, to jsou v podstatě dva základní druhy česneku. Rozdíl je mezi nimi markantní. Paličák má uprostřed hlavičky palici. Stejně se nazývá i jeho květenství. Druhý do květu vůbec nejde. V obchodech je rozdíl také jasný na první pohled. Nepaličák má vrch podobný cibuli, kdežto paličák má tvrdou palici se stonkem uprostřed. V Česku je preferovanější paličák, kdežto ve světě je oblíbenější nepaličák, jenž bývá ostřejší a lépe se přizpůsobuje prostředí. U paličáku trvá dva roky, než se dočkáte sklizně, proto se zaměříme na jarní odrůdy nepaličáku.

Odrůdy jarního česneku

Odrůd česneku je, stejně jako u jiné zeleniny, mnoho. My jsme vytipovali tři nepaličáky, které se v našich podmínkách výrazně osvědčily. Jsou jimi Benátčan, jenž se dá skladovat až dva roky, dále Matin s vysokým výnosem i za suchého léta a Japo II. Tato odrůda oplývá mohutnou natí, která se dá podobně jako pór až do května konzumovat celá. Využijete ji tak i do čerstvých salátů. Japo II patří mezi nejchutnější odrůdy česneku. Čtěte také: Česnek zvládnete oloupat bez námahy za několik vteřin

Kdy sázet jarní česnek

Do sázení se můžete pustit hned jak ustoupí mrazy a povolí půda, nejčastěji již od počátku března až do května. Stroužky se sadí do rýh tak, aby nad nimi bylo minimálně 6 centimetrů zeminy. Řádky by měly být od sebe 25 až 30 centimetrů a mezi stroužky pak 10 až 12 centimetrů. Česneku prospívá slunné stanoviště a písčitohlinitá půda. Pokud takovou nemáte, stačí smíchat běžnou zeminu s pískem v poměru tři díly zeminy na jeden díl písku. Palice rozdělujte na stroužky těsně před sázením a podle návodu namořte.

Tip

Proti takzvanému háďátku můžete použít přírodní ochranu, a to v blízkosti vysázené afrikány neboli aksamitník odrůdy Ground control.

Jarní česnek v květináči

Kdo nemá zahrádku, o vlastní česnek nemusí být ochuzen. Pěstovat se dá i na balkoně či za oknem. Postup je podobný jako u pěstování venku. Potřebujete květináč, truhlík nebo jinou nádobu, písčitohlinitou zeminu a kvalitní česnek. Použít můžete i neoloupané stroužky, u kterých se objevily zelené výhonky. U těchto máte téměř stoprocentní jistotu, že vám vzejdou. Mezi stroužky stačí asi 5 centimetrů místa a hloubka nejméně 2 centimetry. Nádobu umístěte na slunečné místo a zalévejte tak, aby zemina nevyschla, ale nebyla ani přemokřená. Jestliže rostlině začnou žloutnout listy, není to suchem, ale nedostatkem dusíku, který dodáte přihnojením.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Průzkumníci objevili vrak slavného torpédoborce z druhé světové války

Bydlení

Začíná sezona medvědího česneku. Pozor na záměnu s konvalinkou a ocúnem

Zavřít reklamu