Bez čeho se neobejde začínající kutil

 Dílna 
06. října 2014 00:48 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pro domácí dílnu stačí pár metrů, ideální bude místnost s přístupem denního světla pajka.info.cz
Pro domácí dílnu si nemusíme hned pronajímat velký prostor, na pracovní stůl a uložení nářadí stačí 1x3 metry. Drobné práce v bytě sice zvládneme i na jídelním stolu nebo na podlaze, pokud ale chceme kutit často, lepší bude využít komoru, nebo si vybudovat alespoň dílenský kout, který vybavíme nářadím. Co by nemělo chybět ve výbavě domácího kutila?

Pro fixování materiálu je nezbytný svěrák, napevno přidělaný k pracovnímu stolu či ponku. Vyrábí se z litiny a vybírat můžeme z různých velikostí. Běžný kutil vystačí se středním, s čelistmi širokými 100 milimetrů. Za kvalitní sice zaplatíme zhruba 1900 korun, šetření však v tomto případě není namístě. V každé dílně by neměly chybět ani svěrky v několika velikostech, pokud chceme pracovat často se dřevem, vyplatí se investovat i do speciálních truhlářských.

Základní sestava nářadí pro řezání by měla obsahovat pilu ocasku, ideální je zakoupit kvalitní sadu, obsahující několik výměnných listů s různou velikostí zubů. Dříve nebo později budeme určitě potřebovat pilku na kov s náhradními listy, odlamovací nůž, dvě až tři dláta s různě širokým ostřím, hoblík na dřevo a lupenkovou pilku. Při výběru elektrického nářadí bychom měli začít nákupem vrtačky a sad kvalitních vrtáků do dřeva, kovu i betonu, následovat by měla kotoučová bruska, případně i okružní pila. K broušení budeme potřebovat pilník, rašple, brusné papíry hrubosti 40 až 320 a dřevěné špalíky. Naprostou nezbytností je kladivo, doporučujeme pořídit si alespoň dvě velikosti.

V sadě šroubováků by měli být plochý, křížový, s výměnnými bity, plochý a křížový zkrácený a sada hodinářských šroubováků. Při nákupu si raději připlaťme, výhodné sady, nabízené v akci, či nářadí z tržiště mívá jen velmi krátkou životnost, protože je nekvalitní. Určitě se bude hodit i sada očkových klíčů, ráčna, záhlubník, závitník, nastavitelný kovový úhelník a elektrikářská zkoušečka.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátor Aleš Cibulka dal všude výpověď a skončil s totálním vyhořením organismu. Po čase i s 24 stehy...

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...