Jak sklízet bylinky

 Zahrada 
26. března 2017 12:43 / Marie Popelková
  1
📷
3 fotografie v galerii
Kdy a jak se vrhnout na sklizeň bylinek! http://modernfarmer.com/
Pěstujete doma bylinky? Víte, jakým způsobem je nejlépe sklízet? Například, kdy je k tomu nejvhodnější čas? Poradíme!

Důležité je neplést si prostříhávání bylinek s jejich sklizní. Pokud bylinky pouze prostříháváme, odstraňujeme jejich části, abychom jim pomohli lépe růst. Také je můžeme tímto způsobem tvarovat, aby byly košatější a více kvetly. Jestli oproti tomu sklízíme, odstříháváme části rostlin pro svou vlastní spotřebu a další využití.

Nikdy najednou nesklízejte více než 30 % rostliny najednou. Nechejte nějaké velké, silné listy, aby rostlina mohla dál růst.

Nenechejte bylinku kvést. Pokud chcete využít pouze stonek a listy rostliny, není žádný důvod pro to, aby plýtvala svojí energií na vytvoření květu. Některým kvetoucím bylinkám se také může zkazit chuť nebo mohou zhořknout.

Nikdy neotrhávejte ty největší listy. Pokud potřebujete sklidit pouze listy, odřežte celý stonek kousek nad úrovní několika listů. Teprve potom je ze stonku otrhejte. Tímto způsobem zajistíte, že budete moci sklizeň opakovat. Na druhou stranu na místě, na kterém byste odtrhli pouze list, už rostlina znovu nevyroste.

Nejlepší čas na sklizeň je v době těsně před tím, než rostlina začne kvést nebo ihned po tom. Nejlepší tedy je, sklidit listy a stonky ve chvíli, kdy jste nuceni zbavit se pupenů květů.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nový Top Gun s Cruisem je strhující. Skvělá akce, láska i trocha dospělosti

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Tech

Způsob, jakým držíte svůj mobil, dokáže prozradit hodně o vaší osobnosti

Zavřít reklamu