Jak opravit prasklou žárovku a spadlý jistič

 Dům 
26. července 2020 13:00 / Marie Popelková
  11
📷
4 fotografie v galerii
Když vám praskne žárovka, obvykle spadne i jistič Pixabay
Každý z vás se setkal s tím, že v nějaké místnosti praskla žárovka. Někdy se však stane, že s prasklou žárovkou spadne jistič a ve vašem bytě nebo části bytu nefunguje celý světelný okruh. Pohledem z okna na okolní domy zjistíte, že závada je pouze ve vaší domácnosti.

Může se vám stát, že při prasknutí žárovky nespadne jistič, při výměně jej raději vypněte.

Prasklá žárovka a shozený jistič

Pokud vám praskne žárovka při rozsvícení a ozve se rána, je jisté, že vypadl jistič. Vyměníte žárovku a zjistíte, že světlo nesvítí a nesvítí ani další světla. Je jasné, že vyměněná žárovka není vadná a závadu musíte hledat jinde.

Nahození jističe

Podívejte se do rozvodové elektrické skřínky, kde máte umístěny jističe. Pod každým jističem musí být uvedeno, pro který okruh slouží. I kdyby však nebylo, všechny jističe míří směrem nahoru, jen ten zmíněný směrem dolů. Jistič uchopte a zatáhněte po směru ostatních jističů. Pokud jistič zůstane v horní poloze, je vše v pořádku a světla budou svítit. Pouze v případě, že by opět spadl, je v obvodu krátké spojení a musíte povolat elektrikáře k opravě. 

Jak postupovat, když vám jiskří zásuvka či vypínač

V případě, že vám jiskří zásuvka při připojení spotřebiče, musíte odmontovat kryt a dotáhnout šroubky upevňující vodiče. Pro jistotu si vypněte zásuvkový jistič. Stejný problém vzniká u světelných vypínačů. Je nutné i zde utáhnout všechny šroubky od vodičů a ještě před prací vypnout jistič.

Bezpečnost zásuvek před dětmi

Do míst, kde se dostanou malé děti či domácí zvířata, je velmi dobré do zásuvky umístit záslepky. Pro ochranu spotřebičů před předpětím můžete nainstalovat předpěťovou ochranu. Chrání elektrické zařízení před poškozením izolace vyšším předpětím, než je schopná vydržet.

Na co nesmíte zapomenout

Rozvodová skříňka bývá umístěna ve větší výšce, a proto budete potřebovat domácí schůdky nebo štafle k pohodlnému nahození jističe. Stejně tomu bude i při výměně žárovky. Nikdy se nesmíte dotýkat vnitřku objímky na svítidle nebo odizolovaných drátů v elektrické rozvodové skříňce. Neměly by tam být žádné!

Nahození jističe i výměna žárovky je snadná záležitost a nepotřebujete k tomu žádné speciální vybavení. Veškeré elektrické vedení byste měli mít pravidelně kontrolováno elektrikářem a pokud se vyskytne drobná závada, kterou můžete odstranit sami, je třeba okamžitá oprava.

Při práci s elektrickým materiálem je třeba velké opatrnosti a nikdy se nesmíte dotýkat mokrýma rukama! Pokud vám při vytáčení prasklé žárovky zůstane v ruce skleněná část a objímku nelze rukou vytočit, můžete použít kombinované kleště s izolací rukojeti. V každém případě je nutné, aby do svítidla nešel elektrický proud. Dále čtěte: Praskají vám doma často žárovky? Výměna problém nevyřeší.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Móda letošních sjezdovek je překvapivě pestrá. Od bílé klasiky až po retro z osmdesátek

Tech

Funkce na chytrých telefonech, která udržuje vaše hesla v bezpečí, bude brzy vypnuta

Zavřít reklamu