Jaké dřevo je vhodné na domácí uzení masa a sýrových pochoutek
Pro nejlepší výsledek uzení je potřeba pohlídat si několik důležitých faktorů, na kterých závisí celé dílo.
Univerzální ořešák
Jedním z nejvhodnějších stromů vhodných pro uzení je ořešák. Jeho dřevo se hodí na přípravu vepřových žebírek, drůbeže nebo červeného masa. Toto dřevo je však vhodné zkombinovat s jinými druhy, protože by maso mohlo přebrat jeho hořkost.
Ovocná dřeva
Velmi oblíbená jsou dřeva z ovocných stromů, která masům a sýrům propůjčují lehký nádech daného ovoce. Často se používají dřeva švestková, třešňová či jabloňová. Posledně dvě zmiňovaná jsou vhodná na uzení měkkých sýrů, jako je hermelín. Obecně se ovocné dřevo doporučuje na uzení šunky a drůbežího či vepřového masa. Na tyto se hodí také dřevo březové.
Dub musí být suchý
Velmi populární je také dubové dřevo. Zde ale můžete narazit na problém ve chvíli, kdy nebude dostatečně proschlé. Celý výsledek vám totiž může zkazit tím, že maso získá nakyslou pachuť. Pokud jste si ale jistí, že vaše dubové dříví je dostatečně suché, můžete jej použít na přípravu ryb, klobás nebo tvrdých sýrů. Čtěte také: Nejvhodnější dřevo do krbu? Dub, buk a ovocné stromy.
Kůra způsobuje černání
Ať už budete používat jakékoliv dřevo, existuje několik společných zásad, které je třeba dodržet. Nikdy nepoužívejte dřevo plesnivé, shnilé či jinak poškozené. Dřevo nesmí být nijak chemicky ošetřené, například barvené či lakované. Polínka musí být zbavená kůry, která způsobuje černání masa. A jak už jsme zmínili, důležité je, aby bylo dřevo dobře proschlé, ideálně dva až tři roky. Dále je třeba upozornit, že k uzení ani k roztápění udírny se nepoužívá dřevo z jehličnanů, které obsahuje příliš mnoho tříslovin a aromatických látek. V malém množství se používá pouze jalovec.