Věnujte pozornost zdraví svého papouška, i andulka může trpět bolestivou dnou

Dna je pro papouška velmi bolestivá. Její symptomy jsou naštěstí patrné na první pohled
 Mazlíčci 
11. prosince 2014 05:04 / ptakouni.cz
  0   0
Andulka neboli papoušek vlnkovaný patří k nejčastějším exotickým ptákům, chovaným u nás v zajetí. Zdravotní problémy signalizují změny v chování našeho mazlíčka, příčinu však sami odhalíme jen velmi obtížně. Jednou z mála výjimek je právě dna, jejíž projevy jsou patrné na první pohled.

Dnou trpí především andulky, chované doma. Předpokládá se, že jde o metabolickou poruchu a současně o poruchu funkce ledvin. Projevuje se vystupujícími uzlíky v okolí kloubů a šlach na nohách.

Tyto uzlíky jsou bílé barvy se začervenalým okolím a otokem a vždy ptákovi způsobují silné bolesti. Postižené andulky jsou skleslé, rychle se unaví a nevydrží stát na obou nohách.

Močový podíl trusu je v akutní fázi onemocnění velmi řídký a značně objemný a velmi často dochází k záměně za průjem. V tomto případě může dojít k nevhodnému léčení a následnému uhynutí. Pokud tyto symptomy u svého papouška zaznamenáme, je vhodné co nejrychleji vyhledat veterináře.

Při léčebných zákrocích je třeba vyprázdnit vzniklé uzlíky na nohách po důkladné dezinfekci propíchnutím vypálenou jehlou a vymačkáním. Úleva pro andulku je téměř okamžitá, ale je třeba počítat s opakovaným zhoršením. Tuto léčbu je třeba doplnit podáváním prostředků, ovlivňujících rozpustnost kyseliny močové, například Alkalit.

Souběžně s těmito léčebnými zákroky je třeba vyloučit z krmné dávky živočišnou bílkovinu a po dobu akutních příznaků nepodávat žádné vitamínové doplňky. Postižený ptáček má při včasném zahájení léčby velké šance na vyléčení.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Průzkumníci objevili vrak slavného torpédoborce z druhé světové války

Bydlení

Tipy, jak využít přebytečná plata a krabičky od vajec

Zavřít reklamu