Provoňte si byt dekorativní bylinkou. Vypěstovat ji můžete doma ze semínek

V netradičním květináči může být levandule i vhodnou dekorací
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
01. března 2018 12:06 / Pixabay
  0   0
Chcete mít svůj byt krásně provoněný levandulí? Pokud ano, nemusíte chodit do supermarketů či zahradnictví. Levandule není na pěstování nijak náročná a klidně si ji můžete vypěstovat sami.

Vypěstovat si doma levanduli ze semínek není nic obtížného. Potrvá to sice nějaký čas, ale zaručeně uspějete. První dva roky roste levandule dost pomalu, a tak se pěkných košatých rostlin dočkáte až čtvrtý rok. Pokud jste nedočkaví, můžete zakořenit větvičku, kterou vám někdo daruje.

Levandule má více než 39 odrůd a ne všechny kvetou fialově. Kvete během horkých letních dnů a tehdy vylučuje nejvíce voňavých silic. Například bílá voní ještě intenzivněji a ozvláštní váš byt či balkon.

Starat se o levanduli přitom není nikterak náročné. Pokud ji chcete pěstovat na terase nebo balkoně, vyberte si objemnější květináč. Efektní bude, když vyberete nádobu v provensálském stylu, která navodí atmosféru jižní Francie.

Najděte jí na balkoně teplé místo v závětří. Levandule má v oblibě suché, kamenité a propustné zeminy s dobrým odvodem vláhy. Doporučuje se proto na dno nádoby uložit drenážní vrstvu v podobě menších kamínků. Zalévejte ji pravidelně, ale nepřelévat, aby vám neuhnila. Zajistěte, aby byl květináč na spodku děravý a přebytečná voda mohla odtéci. Dočasný nedostatek vláhy jí neuškodí. Jak správně přesazovat květiny.

Důležitou součástí péče o levanduli je stříhání. Pokud ho zanedbáme, zůstane z ní jen řídká "metla" s květinami na koncích stonků. Ideální je ji ostříhat vždy po odkvětu, tedy někdy v průběhu srpna. Do  zimy si pak ještě stihne vyhnat výhonky, které sice již nerozkvetou, ale pokud ji ponecháme venku, pak ji ochrání před mrazy. Vzhledem k tomu, že levandule nekoření příliš hluboko je lepší ji na zimu umístit dovnitř, protože by mohly kořínky zamrznout.

Levanduli můžete pěstovat nejen pro její pěkný vzhled a vůni, ale můžete ji využít i jinak. Například čaj z levandule zklidňuje, odstraňuje poruchy spaní, zmírňuje migrénu a bolesti hlavy, je dobrý proti nadýmání a poruchám trávení nervového původu, odvodňuje organismus a pomáhá při kašli. Levandulová lázeň je zase výborný doplněk při léčbě plísní a ekzémů, ale i na problémy s lupy či padáním vlasů.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Ochranu před nemocemi nepodceňujte na dovolené v exotice ani v Evropě

Věda & Vesmír

Vědci objevili na pobřeží Portugalska zcela novou formu znečištění. Nazvali ji plastová kůra

Bydlení

Sužuje vaši domácnost horko? Protisluneční fólie může být levným pomocníkem

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu