Výběr dveří je dobré sladit s podlahou. Harmonický vzhled za to rozhodně stojí

Dveře by měly ladit s podlahou
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
03. ledna 2019 10:07 / Depositphotos
  0   0
Vybavení bytu by mělo k sobě příjemně ladit a platí to i o kombinaci materiálů podlahy a dveří. Neexistují sice žádná striktní pravidla a výběr je tak hlavně o osobním vkusu. Přesto existují doporučení, díky kterým bude váš interiér působit harmonicky.

Jsou totiž kombinace, které k sobě ladí více než některé jiné. Důležité je ale vždy vybírat podle toho, aby vám bylo v bytě příjemně. Bytoví designeři ale nedoporučují kombinovat v interiéru více než dva druhy a odstíny dřeva. Jinak může místnost působit značně neharmonicky.

Pozor na rozdílnou texturu

Pokud kombinujete různé typy dřeva, je dobré zvolit spíše kontrastní odstíny a vyvarovat se kombinace materiálů s výrazně rozdílnou texturou. Dvě různé výraznější textury dřeva je totiž problematické sladit už vzájemně. Doladit pak k této kombinaci ještě nábytek a další dřevěné zařízení interiéru bývá pak opravdu velmi komplikované. Pokud můžete, této kombinaci se tedy raději vyhněte.

Kombinace různých výrazných textur dřeva působí totiž v interiéru velmi neharmonicky. Pokud plánujete dřevěný nábytek, volte raději podlahu i dveře s co nejneutrálnější texturou, například javor, buk nebo olše, abyste pak měli volnější ruku při výběru nábytku a doplňků. Případně vyberte podlahu i dveře ze stejného materiálu.

Kombinace odstínů

Pokud se nerozhodnete úplně sjednotit materiál podlahy a dveří, můžete libovolně kombinovat odstíny. Buďte ale obezřetní při kombinaci teplých a studených odstínů, protože tato kombinace působí často neharmonicky. Znovu se ale nebojte kontrastů. Kontrastní barevné kombinace dokáží interiér opticky výrazně proměnit. O podlahových materiálech jsme více psali zde.

Optická kouzla

V případě, že jsou dveře světlejší než podlaha, opticky to vytvoří dojem, že dveře jsou větší a celý interiér je prostornější. Takovou volbou by mohla být kombinace tmavší bukové, dubové nebo ořechové podlahy se zárubněmi a dveřmi ze světlejšího javoru, který má navíc jemnou texturu dřeva.

Naopak, v prostorném bytě podpoříte zdání vzdušnosti interiéru použitím tmavších dveří v kontrastu se světlou podlahou. Tmavší odstín zárubní a dveří navíc působí luxusnějším dojmem. Takovou kombinací by mohla být například volba podlahy z břízy, javoru či jasanu v kombinaci se zárubněmi a dveřmi z tmavého dubu, ořechu či wenge.

Dřevo může změnit barvu

Pozor, pokud máte podlahu a zárubně ze dřeva a dveře mají povrch z dýhy, počítejte s tím, že oba tyto materiály časem na vzduchu a světle můžou změnit barvu o jeden až dva odstíny. Proto v tomto případě volte raději kombinaci podlahy a dveří v kontrastních barvách, protože snaha o dosažení stejného odstínu by se ve finále nemusela shodovat s vaší představou. Výrazný barevný kontrast podlahy a dveří působí mnohem lepším dojmem než nepovedená snaha o dosažení stejného odstínu.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Koupání a šnorchlování v cenotech: Jedinečný a nezapomenutelný zážitek

Věda & Vesmír

Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce

Bydlení

Získejte dokonalý trávník během několika dní

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu