Málo světla rostlinám nevadí. Musíte jen vědět, které vybrat

Květiny jsou v bytě velmi prospěšné
📷
Dalších 6 fotografií v galerii
 Dům 
19. dubna 2019 13:37 / Depositphotos
  2   0
Chtěli byste mít doma pokojové květiny, ale nemáte v bytě dostatek světla? Máte pocit, že je nemáte kam dát, protože bez slunce nic neroste? To je bohužel největší mýtus a častá výmluva. Existují totiž druhy rostlin, kterým nedostatek světla nevadí a spokojí se i s minimem slunečního svitu.

Květiny mají v našich domovech minimálně dvě velmi prospěšné funkce. Většinou si je pořizujeme především kvůli estetickému dojmu a navození příjemné atmosféry. Květiny totiž prokazatelně působí uklidňujícím dojmem.

A nejen to! Je dokázáno, že květiny v domově vytváří správné mikroklima a čistí vzduch. Zachytávají totiž prach a nečistoty a zvyšují vzdušnou vlhkost, čímž zlepšují kvalitu prostředí domova. Květiny v bytě nebo domě tedy vyloženě prospívají zdraví člověka. Přispívají ke snižování častých bolestí hlavy a zajistí lepší dýchání.

Představíme vám nyní pár rostlin, které snesou i větší vzdálenost od okna a dají se pěstovat třeba i na toaletě nebo v koupelně, kde často bývá jen jedno malé okno.

Filodendron

Krásná popínavá rostlina, která vytváří převis a hodí se tudíž do závěsných nádob. Snáší i nižší vzdušnou vlhkost a snadno se množí řízky. Má tmavě zelené srdčité listy a je nenáročná na pěstování. Rostlině prospívá rosení a v době vegetace přihnojování každých 14 dní standardním tekutým hnojivem. Jak si vyrobit vlastní hnojivo, se dočtete v tomto článku.

Lopatkovec

Rostlina, která pochází z Kolumbie, kde roste v keřích ve stínech stromů. Jedná se o nenáročnou a dlouhověkou rostlinu, která dobře snáší i suchý vzduch a výpadky v zálivce. Jejími bílými květy (toulci) se můžete těšit dlouhodobě, kvete totiž od března do září. Vyžaduje však časté rosení listů.

Aglaonema

Tato pokojová rostlina má kopinaté listy s výraznou kresbou připomínající stříbrné pruhy nebo skvrny. V létě kvete podobně jako lopatkovec bílými nebo žlutými květy, ze kterých se mohou stát po odkvetení červené bobule. Ty jsou ovšem prudce jedovaté, proto se rostlina nedoporučuje do bytu s dětmi. Aglaonema je nenáročná rostlina, která ovšem nemá ráda průvan.

Tenura (Tchýnin jazyk)

Poslední dobou opět populární pokojová květina, která se pěstuje hlavně pro své dlouhé masité listy, které rostou vzpřímeně a mohou dorůstat až do délky jednoho metru. Mají tmavě zelenou barvu se světle zelenými pruhy a mohou být i žlutě olemované. Při dobré péči se v létě dočkáte i květu. Říká se o ní, že je prakticky nezničitelná. Celá rostlina je ovšem jedovatá.

Žumen

Popínavá rostlina s ostře zubatými listy, která se rychle a bujně rozrůstá. Hodí se do závěsných nádob nebo na pokrytí mřížových koster. Svými listy se velice podobá břečťanu, který lze rovněž pěstovat jako pokojovou rostlinu.

Zámijovec

Když už je řeč o odolných pokojových rostlinách, nesmíme zapomenout na zámijovec, který je nejen odolný, ale překrásný a dorůstá obřích rozměrů. Stvoly s listy mohou mít i jeden metr. Má lesklé smaragdově zelené tuhé listy ve vřetenech. Hodí se i pro pěstitele začátečníky, protože snáší dobře občasné přelití či přeschnutí substrátu. Ideální je rostlinu každé jaro přesadit.

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Malý ostrov, který nabízí velké dobrodružství. Tady se rozhodně nudit nebudete

Věda & Vesmír

Dříve se hojně jedla zvířata, která bychom dnes na talíři rozhodně mít nechtěli

Bydlení

Podle čeho vybrat správnou velikost přikrývky. Zdá se to být jednoduché, ale má to svá pravidla

Zavřít reklamu