Udělejte si na zahradě bezpečné ohniště

 Dílna 
04. května 2019 10:08 / Marie Popelková
  1
📷
5 fotografií v galerii
Lidé se u táboráku rádi dívají do ohně Shutterstock
Teplé počasí vyhání lidi na zahradu. Nemusíte tam jen pracovat, ale můžete si taky užívat zábavu a odpočinek. K tomu patří opékání špekáčků, které zbožňuje mnoho lidí a děti obzvlášť. Udělejte si na zahradě bezpečné ohniště, u kterého budete trávit příjemné chvíle.

K vybudování ohniště potřebujete staré cihly nebo kameny, vezměte si ale také rýč, štěrk nebo písek. Nejprve si musíte na zahradě vyhlédnout vodné místo. Ohniště nesmí být příliš blízko objektů nebo dřevěných věcí, rozhodně ne přímo vedle domu. Nedávejte ho ani blízko keřů nebo květin, které by žár mohl poškodit. Nejlepší je mít ohniště na rovině než na svahu nebo na hrbolatém povrchu.

Tvar ohniště

Na vybraném místě odstraňte rýčem trávu a vykopejte menší díru. Na odkrytý terén nasypejte štěrkovou vrstvu a srovnejte ji do roviny. Potom použijte písek, do kterého budete ukládat kameny nebo cihly, použít můžete i dlažební kostky.

Vyberte si tvar ohniště. Může být kulaté, ale také třeba hranaté. Pro krásné kulaté ohniště si můžete doprostřed zatlouct kolík a kolem něj omotat provázek a díky němu vytvořit ohniště velké, jak budete chtít. Pokud si ale nepotrpíte na pravidelný tvar, zvolit můžete jakýkoliv budete chtít.

Po obvodu ohniště vytvořte obrubu z kamenů. Jednotlivé části pak můžete spojit třeba betonem, nebo je nechejte volně. Ohniště může mít okraje několik cihel nad terénem. Potom na něj můžete položit i mřížku nebo desku na grilování.

Pozor na požár

Na bezpečnost musíte myslet i v okolí ohniště. Je proto dobré trávu otrhat i v okolí a vysypat ho kamínky nebo pískem pro případ, kdyby odletěla jiskra. V mžiku by totiž mohl nastat požár a katastrofa. Když budete mít ohniště ohraničené kameny a v okolí budou kamínky a písek, neměl by nastat žádný problém.

Poblíž ohniště si můžete vytvořit posezení pomocí dřevěných špalků, laviček nebo jiných doplňků. Dát tam ale můžete i židle se stolkem nebo jen obyčejnou deku. Opékání špekáčků pak bude příjemným zážitkem nejen pro vás, ale především pro vaše děti. O vhodném nářadí na zahradu jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu