Dopřejte vašemu morčeti kvalitní bydlení. Poradíme vám, jakou klec vybrat

 Mazlíčci 
12. ledna 2021 14:14 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Morčátko bude dobře prosperovat jen v kvalitní ubikaci Pixabay
Morčata jsou na chov velmi nenáročná, a tak se hodí i pro děti a začínající chovatele. Pokud jste se rozhodli pořídit si domů morčátko, musíte se nejdřív zamyslet nad tím, kam ho ubytujete. I když je totiž tento mazlíček nenáročný, výběr klece určitě nesmíte podcenit.

O tom, jak a kde morče ubytujete, byste měli přemýšlet už ve chvíli, kdy uvažujete o jeho pořízení. Morčata totiž mají své nároky na to, jak má jejich bydliště vypadat a kde má být umístěno.

Na velikosti záleží

Chov v bytě je asi nejčastější, a tak si nejprve řekneme něco o výběru klece. Základním parametrem klece je velikost. Čím více prostoru bude mít morče k dispozici, tím více bude šťastnější a bude se mu obecně lépe dařit.

Pro dvě morčata je minimální plocha zhruba tři čtvrtě metru čtverečních. Při výběru klece si dejte ale pozor na to, kolik prostoru uvnitř skutečně je. Většinou totiž prodejci uvádí vnější rozměry klecí, které se od těch vnitřních mohou lišit. Pamatujte také na to, že nejrůznější doplňky, které dovnitř dáte, prostor také zmenší.

Praktičnost je také důležitá

Klec vybírejte také podle toho, jak je praktická. Vaši pozornost upřete například na dno klece. Zejména na to, zda je odnímatelné. Pokud ano, usnadní vám to spoustu práce při čištění klece, protože dno jednoduše sundáte a bez problémů vše vyčistíte. Dalším důležitým parametrem dna je také jeho výška. Pokud je totiž dostatečně vysoké, nebude vám morče vyhazovat ven kousky podestýlky.

Kromě toho se můžete zaměřit také na to, kolik je na kleci dvířek, jakým způsobem se dají otevírat a podobně. Každému bude vyhovovat pravděpodobně něco jiného a nejlépe se rozhodne až ve chvíli, kdy se bude moci na klec podívat na vlastní oči. Při nákupu přes internet přeci jen vždy hrozí, že vám přijde něco trochu jiného, než jste si na základě obrázku představovali.

Čemu se rozhodně vyhnout

Alternativou ke klasické kleci mohou být terária či plastové boxy. Těm se ale raději vyhněte. Uvnitř těchto ubikací totiž nedochází ke správné cirkulaci vzduchu, a to ani v případě, že je nahoře otevřená či překrytá jen pletivem. Kvůli tomu pak může docházet například k zapaření srsti a k rozvinutí nejrůznějších plísňových nemocí.

Nevhodné jsou také klece s drátěnou podlahou. Morčátko si na takové podlaze totiž může otlačit nožičky, což v kombinaci s močí a výkaly může způsobit zánětlivé onemocnění nazývané „bumblefoot“.

Kam s ní

Pokud už máte optimální klec, je potřeba vybrat místo, kam ji umístit. Klec by měla být na spíše světlém místě, které je dobře větrané. Ale pozor, neměla by být umístěna na místě, kde je průvan. Morčata jsou totiž na něj velmi citlivá a mohou v něm snadno onemocnět a zahynout. Také by klec neměla být u topení a v příliš přetopené místnosti. Na takovém místě by mohlo morče trpět dehydratací, také by mohlo začít pelichat.

Při umístění klece pamatujte rovněž na to, že je morče aktivní i v noci, a tak nebude brát ohledy na to, že se potřebujete vyspat. Z toho důvodu není vhodné klec umisťovat do ložnice či do dětských pokojíčků. O tom, jak chovat skinny morče, které je vhodné i pro alergiky, se dočtete zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton se oblékla do vojenského a vyzkoušela si válku. V Anglii se slavil Den ozbrojených sil

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Tech

Česko si chce objednat 24 nejmodernějších stíhaček současnosti. Rozhodnutí je za dveřmi

Zavřít reklamu