Křupavé dozlatova usmažené řízky! Jak na ně!

 Ostatní 
19. února 2017 21:51 / Marie Popelková
  8
📷
2 fotografie v galerii
Smažený řízek je klasikou české kuchyně.  Shutterstock
Patří dlouhodobě k nejoblíbenějším stálicím českého jídelníčku, především v podobě smaženého plátku z vepřové kýty či krkovice.

Smažení se odehrává při teplotě mezi 150 až 190 stupni. To je daleko za hranicí, kdy voda vře a vypařuje se. Každá potravina je plná vody, takže jakmile ji vložíte do horkého tuku, dojde k prudkému vypařování téhle vnitřní vody a tuk bude bublat a prskat. Čím vyšší teplota tuku, tím bouřlivěji se tak bude dít.

Jaké maso zvolit?

Češi si tolik neoblíbili pravou verzi vídeňského řízku a dávají přednost vepřovému a kuřecímu masu. Nejkvalitnější je vepřová panenka, nejčastěji se ale dělají z vepřové kýty, která je finančně dostupnější. Řízek lze ale dělat i z kotlety (řízek je pak libovější) nebo z prorostlé krkovice (ale pozor na flaksy). Na kuřecí řízek se nejlépe hodí kuřecí prsní řízky, šťavnatější ale jsou vykostěné stehenní řízky. Ale samozřejmě že na pravý wiener schnitzel by měla být telecí kýta.

Klepat či neklepat?

Při krájení masa na řízky krájejte vždy přes vlákno, vepřové po okrajích raději nařízněte, aby se nekroutilo. Jemné drůbeží maso není vůbec třeba klepat. Stačí ho jen lehce dlaní stačit do požadovaného tvaru. Když už maso naklepáváte, dělejte to s citem a především až těsně před smažením. A před naklepáním řízky vložte nejlépe mezi dva mikrotenové sáčky nebo potravinářskou fólii. Ušetříte si námahu s následným úklidem, neušpiníte ruce ani paličku.

Smažené řízky jsou oblíbené především pro dozlatova usmaženou nadýchanou křupavou kůrčičku. Základem je kvalitní maso ukrojené přes vlákno a přiměřeně naklepané.
Důležité je, abychom řízky osolili a obalili těsně před smažením; pokud je necháme déle obalené, obal natáhne vlhkost a při smažení se bude odlupovat a odpadávat. Klasický trojobal je z hladké mouky, rozšlehaného vejce a strouhanky.

Chuť trojobalu obohatíte, přidáte–li do rozšlehaného vejce či strouhanky čerstvě nasekané bylinky, nastrouhaný česnek, ořechy nebo mandle, sýr, jemně nasekané uvařené těstoviny, nastrouhané brambory, pivo či víno.
Obalujete–li řízky z hodně libového masa, které obsahuje více vody, naklepané a osolené plátky silně upěchujte v hrubé mouce, po deseti minutách pěchování zopakujte a poté řízky připravíte obvyklým způsobem.
Pokud je syrové maso příliš měkké („blátivé“), mouku před obalováním silně nahřejte v troubě.

Tukem nešetřete

Nikdy řízky neobalujte předem, vždy až těsně před smažením. A na množství tuku nešetřete, řízek by měl při smažení "plavat". Ideální je použít na polovinu množství olej a na polovinu sádlo, tato směs se totiž nebude tak přepalovat. Nikdy také nedávejte do pánve či hrnce moc kousků masa najednou. Rozehřátý tuk by se zchladil, trojobal by se rychle "nezasmahl" a opadával by. Po každé straně smažte asi 3–5 minut dozlatova. Během přípravy do řízků zásadně nepíchejte, vytekla by z nich šťáva a byly by suché. Také je nepřikrývejte pokličkou, pára z řízků by začala skapávat do horkého oleje a brzy by to nebylo smažení, ale dušení. Hotový řízek pak položíme na papírový ubrousek nebo kuchyňskou utěrku, aby odsály přebytečný tuk.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová se k Soukupovi nestěhuje. Pro své děti naopak předělává pokojíčky ve vlastním domě

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Tech

Rusko vybavilo svoje ponorky Belgorod novými a nedostižnými jadernými torpédy Poseidon