Jakou hračku koupit psovi? Tyhle jsou nejoblíbenější

 Mazlíčci 
22. srpna 2018 11:47 / Marcela Plachá
  0
📷
5 fotografií v galerii
Hračka by měla být odolná a bezpečná Pixabay
Každý pes rád kouše. Rozhodně není dobré snažit se ho kousání úplně odnaučit. Lepší je nabídnout mu takové hračky, na kterých si svou přirozenou potřebu řádně užije. Kousáním si navíc pes čistí svůj chrup a udržuje v kondici žvýkací svalstvo, ale také se mu při kousání vyplavují hormony štěstí, tzv. endorfiny.

Psi obvykle nejsou nároční na kousací předměty. Mnohdy si vystačí s nejrůznějšími klacky, botami apod. Poradíme vám, jaké hračky pro psa vybrat. S některými si vystačí bohatě sám, jiné si užijete spolu.

Hraní se psem

V životě psa zastává hra důležitou roli. Díky hře se socializují, učí se komunikovat, posilují svaly a zbavují se přebytečné energie. Hrou si také ujasňují své postavení ve smečce, upevňují vztahy mezi sebou nebo s majitelem. Když si se svým psem hrajete, vzájemně se sbližujete, zbavujte napětí, učíte ho, jak se chovat k dětem apod. Ať už si se psem hrajete sami nebo spolu s kamarádem, uvnitř domu nebo na zahradě, v parku s jinými psy nebo zda si hraje sám s hračkou, nezapomínejte, že hra by vždy měla být pro vašeho čtyřnohého člena rodiny zábava a odpočinek. Nemusíte si nutně hrát příliš dlouho. I krátká doba hraní je pro vašeho psa přínosem a stojí za námahu. 

Aportování

Psi rádi dělají radost sobě i svému pánovi. Proto je výborné, naučit je aportovat. K tomu slouží různé míčky (gumové či pískací). Velikost míčku by měla odpovídat velikosti psí tlamy, aby se psovi pohodlně uchopoval a nosil. Aportovat může ale také klacky, bavlněné uzly apod. Skvěle si užijete létající talíře. Někteří psi okamžitě chápou, že mají disk chytat a vrátit ho zpět, zatímco u jiných to může vyžadovat trochu tréninku. Nejdříve psa seznamte s diskem a nabídněte mu, aby ho vzal do tlamy.

Když si ho pes ochotně bere, naučte ho příkaz „dej“, a odměňte ho pochvalou nebo pamlskem, když disk přinese zpět. Následně trénujte házení disku na velmi krátké vzdálenosti, pokud ho chytne, odměňte jej znovu a následně postupně prodlužujte vzdálenost hodu. Je dobré koupit disk speciálně určený pro psy nebo přímo frisbee z měkké gumy. 

Hračky pro psy

Hračky pro psy jsou nejrůznějších tvarů, velikostí a jsou vyráběny z nejrůznějších materiálů. Převážně se jedná o hračky gumové, vinylové a plyšové. Pro štěňata a malá psí plemena byste měli vybírat spíše hračky z měkkých materiálů, například z měkčeného kaučuku. 

Nejoblíbenější jsou gumové

Gumové hračky existují ve více typech – některé je možno plnit pamlsky a motivovat tak psa ke hře, jiné slouží výhradně k aportování. Ve skupině gumových hraček nalezneme i hračky vhodné ke žvýkání nebo k přetahování. Objevují se i gumové hračky v kombinaci s bavlnou, nylonem nebo plyšem. Stále větší oblibu mají hračky z přírodního kaučuku, které jsou odolné a zábavné zároveň. Jejich provedení je různé – od míčů přes plnící granáty až po létající talíře, stačí pouze vybrat tu, která vyhovuje našim představám a samozřejmě představám psa.

Pro velké ničitele existují hračky z tvrzené gumy, které patří mezi nejodolnější druh na trhu. I zde platí stejné pravidlo, jako u hraček plyšových – hra by měla probíhat pod dohledem, majitel by měl psa usměrňovat a nedovolit mu hračku záměrně zničit. Hračky ze silné gumy jsou celkově dobrou volbou, protože se dají házet, ale také kutálet a kousat. Psa také skvěle zabavíte, když do duté hračky dáte kousky pamlsků. Bude do ní šťouchat, převalovat ji a kousat, aby všechny dobroty dostal ven. 

Další materiály

Většina latexových a vinylových má zabudované pískátko, které psa baví a motivuje ho ke kousání. Latexové hračky jsou odolnější než vinylové. Hračky ze dřeva se vyrábějí převážně ve formě aportovacích činek. Látkové hračky jsou často podobné hračkám plyšovým, neobsahují však vnitřní náplň. Hračky bavlněné jsou vyráběny nejčastěji ve formě uzlů, lan a míčů sloužících k přetahování.

Interaktivní hračky

Nejznámější skupinu plastových hraček tvoří interaktivní hračky pro psy. Jde o hračky, které mají za úkol rozvíjet intelekt a šikovnost psa, zabavit ho a motivovat k vyhledávání pamlsků. Interaktivní hračky existují ve dvou formách – hračky určeny pro samostatnou hru a hračky určeny pro hru psa a jeho majitele, přičemž se hrou upevňuje jejich vzájemný vztah a zlepšuje se jejich komunikace. 

Pro více zábavy

Výborně se pobavíte s pískacími hračkami. Většině psů postačí, když do hračky budou kousat, aby pískala. Ale najdou se i takoví, kteří by nejraději zdroj pískání z hračky dostali ven, takže se ujistěte, že je hračka bezpečná. I zde platí, že jakmile se hračka začne rozpadat, je nejvyšší čas ji vyměnit. Někteří psi mají rádi měkké, vycpané hračky. Budou se s ní mazlit, přenášet ji, vrhat se po ní, sedat si na ni a olizovat ji. Ideální je hračka, kterou můžete vyprat v pračce.

Vodní hračky

Ať už váš pes miluje vodu nebo ne, hodit se vám budou vodní hračky. Mohou být motivací pro vstup do vody. Jde obvykle o neoprenové hračky, které plavou na hladině. Existují dokonce i hračky, které mají přídavné lano k vytažení, kdyby si pes vstup do vody přece jen rozmyslel. Na trhu se dá koupit velké množství vodních hraček na celé hodiny házení včetně plovoucích disků, falešných kamenů, které můžete upustit do vody a on je pak nosí, gumových hraček s upevněným lanem, stejně jako hraček, které naplníte vodou a ta se postupně uvolňuje žvýkáním, čímž se pes ochlazuje. Jak také ochladit psa, jsme psali zde.

Několik doporučení

Do plnících hraček (většinou kaučukových) dávejte vitamínové pasty pro psy či speciální pěnící pěny s příchutěmi. U plyšových hraček si dávejte pozor na malé předměty, které může váš pes odtrhnout a spolknout (knoflíky, rolničky atd…). Takovéto drobnosti raději odtrhněte ještě před tím, než si s hračkou začne hrát. Pozor si musíte dávat také na to, aby váš pejsek po roztržení hračky nezačal jíst výplň. Speciální jsou funkční hračky pro čištění zubů a masírování dásní, které jsou z přírodního kaučuku. Na povrchu jsou výstupky, které mechanicky odstraňují nečistoty, zubní plak a zároveň masírují dásně, čímž zajišťují jejich prokrvení. Jsou vhodné i pro štěňata. Nedávejte ale svému psovi všechny hračky najednou. Mějte je schované a každý den mu můžete dát jinou.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Aňa Geislerová jako prezidentka Česka. V Čaputové prý inspiraci nehledala

Styl

Původ pověry o svatbách v máji i nové trendy šatů pro nevěsty odhalila majitelka svatebního salonu

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu