Pozor, falešnou březost fen lze snadno zaměnit i s potratem

 Mazlíčci 
18. května 2019 18:53 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Falešná březost se objevuje i několik týdnů po říji Internet
Je vaše fenka podrážděná nebo se divně chová? Možná má falešnou laktaci nebo pseudograviditu. I tu je však potřeba mít pod dohledem.

Falešnou březostí feny je označován stav, při kterém se u fenky projevuje mateřské chování a je ochotná opatrovat kohokoli a cokoli, od kotěte po hračku. Některým fenkám se dokonce spustí i laktace.

Pozůstatky minulosti

Pseudogravidita je pozůstatkem z doby, kdy psi žili ve smečkách a feny háraly ve stejnou dobu, což se stává i dnes ve větších chovech. V minulosti si feny pomáhaly navzájem, a právě díky falešné březosti mohla kojit štěňata nejen jejich vlastní matka.

Může předstírat i porod

K nástupu pseudogravidity dochází za 2 - 8 týdnů po říji formou různých příznaků březosti a porodu. Fence mohou otéct mléčné žlázy, které produkují mléko, může se u ní projevit zvýšená žravost, změna chuti, zvětšení břišní dutiny, připravování pelechu pro mláďata. Některé snášejí různé hračky nebo jiné predměty v domnění, že jde o mládata. Existují dokonce případy, kdy fenka napodobuje porod. 

Hormonální nerovnováha

Falešná laktace je způsobena hormonální nerovnováhou, kdy hladina hormonu estradiolu a prolaktinu stoupá a naopak progesterolu klesá. Tento výkyv se pak projevuje nejenom fyziologicky, ale také psychicky.  

Pozor na záměnu 

Pokud máte podezření, že má vaše fenka falešnou březost, pak v první řadě musíte vyloučit, že nejde skutečně o graviditu. To zjistí jedině veterinář. Stejně tak se dá snadno splést pseudogravidita například od potratu nebo tzv. resorpci plodů, což majitel nemusí zaznamenat, ale pro fenu je to životu ohrožující stav. 

Snažte se fenku zabavit

Při mírných projevech není nutné fenku nijak omezovat. Stačí dodržet chovatelská opatření, jako je odebrání předmětů imitujících štěňata, zajištění dostatku jiné aktivity a dostatku pohybu. Je dobré také fence zabránit, aby si olizovala nateklé bradavky, protože tato činnost povzbuzuje tělo v laktaci.

Vhodné je pořídit obleček, díky němuž se k bradavkám nedostane. Rozhodně fenám bradavky nechlaďte ani nenatírejte mastí, protože tato opatření vedou zase pouze ke spuštění sekrece. Při intenzivní laktaci hrozí zadržení mléka a následný zánět mléčné žlázy. V krajních případech je potřeba navštívit veterináře, který doporučí medikamenty a případně doporučí i kastraci. O tom, jak se o fenku po kastraci starat, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Svatební diadém princezny Diany bude konečně vystaven

Styl

Dana (50): S manželem nám to neklapalo. Našla jsem si milence a ztratila úplně všechny

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu