Pár důvodů, proč si pořídit domácí saunu

V domácí sauně máte větší soukromí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
24. května 2019 12:23 / Depositphotos
  0   0
V každém větším městě dnes nechybí wellness centrum nebo sauna, kde si mohou lidé odpočinout. V dnešní době si ale můžete saunu pořídit i domů. Můžete do ní pak chodit kdykoliv a máte větší soukromí.

Sauna posiluje účinky na lidské zdraví a je skvělým místem pro relaxaci. Komfort vlastní sauny mohl donedávna využívat málokdo kvůli vysoké pořizovací ceně nebo nutnosti velkého prostoru. Dnes je ale jiná doba a saunu si může pořídit více lidí a nemusí to být zrovna milionáři. Na saunu nepotřebujete ani žádné zvláštní povolení.

Dům i byt

Domácí sauna má hned několik výhod. Vybudovat ji lze na míru, a proto bude přesně taková, jakou chcete. Velikost můžete naplánovat podle toho, jestli žijete ve velkém rodinném domě, nebo v bytě. Za čistotu v domácí sauně ručíte jen vy, takže vždy víte, kdo byl před vámi a nemusíte se bát.

Pokud se stydíte a nechcete vystavovat své tělo před cizími lidmi, domácí sauna je také ideální. Máte v ní totiž větší soukromí než v různých saunových světech nebo aquaparcích, kde se střídá v saunách velká spousta lidí a neustále čelíte zraku souseda nebo člověka naproti.

Výhody i nevýhody

Zatímco wellness centra jsou otevřená jen v určitou dobu a občas tam narazíte například na dny jen pro ženy a naopak zase pro muže, domácí saunu si uvedete do provozu, kdy se vám bude chtít. Lehce tak zrelaxujete ráno, dopoledne, ale taky večer, o víkendu nebo o svátcích.

Domácí sauna má ale také pár nevýhod. Jednou z nich je počáteční investice, přestože ceny jsou dnes více dostupnější než v minulosti. Menší saunu pořídíte klidně už za 20 až 30 tisíc korun, přesto jsou to ale peníze, které jen tak v peněžence nenajdete. Větší sauny už pak stojí desítky tisíc korun. Další nevýhodou je, že na saunu potřebujete prostor. Pokud máte byt 1+1 a sotva se vám tam vejde postel se sedačkou, na saunu rovnou zapomeňte.

Důležitá elektřina

Než si půjdete saunu pořídit, odpovězte si na důležité otázky. Jak bude sauna velká? Berte v úvahu, jaký máte prostor a kolik lidí bude saunu využívat. Máte k dispozici elektřinu? To je prakticky jediná velká podmínka, která je pro saunu potřeba. Zdroj v místě sauny tak nesmí chybět.

Poslední otázkou je, kolik na to máte peněz. Pokud ztěží vycházíte s výplatou a čekáte na další jako na smilování, zvažte dobře, jestli se vám sauna vyplatí. Desítky tisíc na ni nemusíte nasbírat, a pokud už si je máte půjčit a splácet, rozmyslete si, zda saunu tolik využijete, abyste se zadlužili.

Nejlepší je saunu umístit do rodinného domu. Dobré místo je suchý čistý sklep, ale je možné ji mít i na půdě nebo v některém z horních pokojů. Dnes už jsou ale takové sauny, které se vejdou i do bytu. V konečném důsledku můžete mít saunu i v podkroví, přestože by se vám zdálo, že se tam nevleze. Jak správně zabezpečit bazén, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Věda & Vesmír

Co přesně se stalo po velkém třesku? Vědci provedli ve výzkumné laboratoři nové měření jaderné reakce

Bydlení

Nepříjemný zápach péřové přikrývky může narušit kvalitu spánku. Zbavit se ho někdy není vůbec...

Zavřít reklamu