Jarní servis kola svépomocí

Počasí už výletům na kole přeje. Je ale nutné bicykl uvést po zimě do funkčního stavu.
 Dílna 
01. dubna 2017 19:57 / Shutterstock
  43   11
Zkuste proležet tři čtyři měsíce v posteli, pak zničehonic vstát a rozběhnout se. Nejde to? To samé ale chceme od našich kol, která po zimě s prvními jarními teplými dny taháme z garáží. Jedno zda jde o kolo horské, silniční či krosové, všechna potřebují rozhýbat, připravit.

Cyklisté, kteří vyjíždí na kolo pravidelně, dobře vědí, že kolo je po zimě třeba zkontrolovat a připravit na novou sezonu. Pro ty, kteří si troufnou udělat základní údržbu vlastními silami, bez pomoci servis, přinášíme jednoduchý návod, na co při jarní údržbě nezapomenout. Čím pečlivější a častější totiž údržba je, tím bude kolo lépe a déle fungovat.

Vyčistěte Vaše kolo

Čisté kolo prodlouží živostnost jeho komponentů. Použijte základní čistič na kolo, např. ve spreji a měkký kartáč na rám, kartáč na vyčištění řetězu, převodníků, kazety, přehazovačky, příp. pedálů a sedla. Snažte se při tom použít co nejméně vody.  Vytáhněte sedlovku, vyčistěte ji a před tím, než ji zasunete zpět do rámu, tak namažte otvor trochou cyklistické vazelíny. Vazelína vydrží déle než olej, který rychleji vysychá, a poslouží jako bariéra proti nečistotám a proti možné korozi v sedlové trubce.

Zkontrolujte brzdy

U ráfkových brzd nejprve zkontrolujte brzdové špalky, které se opotřebovávají tím, že se třou o kovový ráfek. Pomozte si baterkou a zkontrolujte, zda na brzdových špalcích neuvidíte nerovný vzor. Stlačte brzdové páky a pozorujte špalky, zda se přitlačí k ráfku oba najednou. Pokud jsou špalky opotřebované nebo slabě dotáhnuté, v zájmu vlastní bezpečnosti zaneste kolo do nejbližšího servisu na odborné nastavení. Nedostatečně funkční nebo chybně fungující brzdový systém může vézt je ztrátě kontroly nad jízdním kolem a může vézt až k vážným nehodám a zraněním .
Kontrola a případné servisní zásahy do systémů kotoučových brzd vyžadují složitější zákrok, proto doporučujeme navštívit nejbližší servis. 

Zkontrolujte kola a pneumatiky

Zvedněte jízdní kolo střídavě z jedné a druhé strany a nechejte každé kolo volně se otáčet. Kolo se má správně točit hladce, bez kývání. Pozorně prohlédněte pláště ze stran (na místech, která se běžně nedotýkají cesty), zda nenajdete viditelné poškození, jako jsou malé prasklinky či zářezy, případně trčící hroty. V případě opotřebení nebo poškození je nejlepší pláště vyměnit za nové. Taktéž zkontrolujte správné napnutí všech lanek.

Zkontrolujte tlak vzduchu v pláštích

Správný tlak závisí na typu kola (horské, silniční) a na zatížení jízdního kola (hmotnost jezdce, případně brašny či batohu). Obecná hodnota talku v pláštích tak není dána.

Řetěz

Řetěz zkontrolujte tak, že zvednete zadní kolo Vašeho jízdního kola do vzduchu a otáčíte pedály dopředu.  Řetěz by měl být na převodnících, neměl by být nadměrně vytahaný nebo mít zatuhnuté články. Ideální je řetěz vyčistit pomocí pračky na řetěz a potom znovu promazat. Pomocí prstu zkontrolujte, zda je řetěz dostatečně namazán. Pokud Vám na prstu zůstane jemný mastný film, pak je řetěz namazán akorát .V případě že ne, aplikujte olej na řetěz  rovnoměrně tak, že pomalu otáčejte pedály  proti směru hodinových ručiček. Nikdy nestříkejte nebo nekapejte olej přímo na kazetu. Přebytečný olej utřete suchou čistou hadrou. Ideální  je namazat řetěz před každým použitím kola.

Záběr kola

Zvedněte kolo za sedlo a roztočte, jako když jste kontrolovali kola. Postupně přehazujte všechny stupně přehazovačky. Přehazovačka by měla pracovat plynule a lehce. Zkontrolujte řetěz, převodníky přesmykač a kazetu, zda neuvidíte výrazné opotřebení, jako je  chybějící zuby na převodníku nebo kazetě, anebo hluboké škrábance. Malé převodníky se opotřebovávají rychleji než velké, řetěz je nejčastěji vyměňovaným komponentem na kole.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Věda & Vesmír

Speciální gravitační detektor zachytil extrémně vzácné kosmické signály. Mohou pocházet z počátků...

Bydlení

Je čas zazimovat nadzemní bazény, aby vám vydržely do další sezony. Správný postup je důležitý

Zavřít reklamu