Vybíráte plot? Máme nápad!

 Zahrada 
29. března 2017 15:30 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Drátěný plot s velkými oky se hodí k pastvině Shutterstock
Výběr plotu k novostavbě, k rekonstruovanému domu či k zahradě patří mezi nepříjemné chvíle. Plot je vidět a pokud je pozemek větší, bude i drahý. Dá se s tím něco udělat? Čtěte dál.

Při výběru plotu máme sice pestré možnosti, ale žádná varianta není opravdu levná a bezúdržbová. Kovové pletivo se hodí jen k některým stavbám, samo je levné, ale spoustu peněz dáte za sloupky a napínací drát. Budete-li dělat plot dřevěný, bude levný, pokud využijete své dřevo z lesa a nebudete vyžadovat příčky pěkně opracované. Každopádně budete mít s plotem spoustu práce a po pár letech bude třeba vše opakovat, protože takový plot dlouho nevydrží.

Můžete postavit plot z prefabrikovaného betonu. Budete potřebovat betonové základy a betonové prefabrikáty také nejsou zadarmo. A už vůbec nemluvíme o kovových plotech či dokonce o kovářské práci na míru. Plastové ploty na většinu míst nechceme pro jejich vzhled. Jestliže máte větší pozemek, vaše volba dříve nebo později padne na kombinaci klasického plotu kolem vchodu a brány a na živý plot.

Živý plot

Je dobrou volbou z mnoha důvodů. Dnes není nezbytné, aby plot tvořil neprodyšné hradby. Na druhou stranu živý plot dokáže být dobrou bariérou jak pro lidi, tak i pro zvířata. Funguje na rozdíl od pletiva i jako větrolam. Levný také nebude. Vždyť jedna rostlina vychází na nějakých 40 – 80 Kč. Mnohem horším výhledem je ovšem potřeba pravidelného sestříhávání plotu. Minimálně dvakrát ročně je třeba provést poměrně náročnou údržbu. Pokud máte plotu deset metrů, je to v pořádku. Pokud je ho 200 metrů, máte problém.

Živý plot bez stříhání

Zajímavou variantu tvoří živé ploty bez údržby. Vysadíte je, hlídáte zda vzešly, ale jinak rostou samy a tvoří přirozenou bariéru, která může vypadat dobře a může se stát dokonce útočištěm různých ptáků, kteří potom likvidují hmyz ve vaší blízkosti. Podmínkou pro tento typ plotu je dostatek místa na pozemku. K tomuto plotu se hodí hlavně růžové keře, růže šípková či svraskalá, hloh, dřín, pámelník, talovín i různé jiné keře.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu