Vybíráte plot? Máme nápad!

Drátěný plot s velkými oky se hodí k pastvině
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
29. března 2017 15:30 / Shutterstock
  0   0
Výběr plotu k novostavbě, k rekonstruovanému domu či k zahradě patří mezi nepříjemné chvíle. Plot je vidět a pokud je pozemek větší, bude i drahý. Dá se s tím něco udělat? Čtěte dál.

Při výběru plotu máme sice pestré možnosti, ale žádná varianta není opravdu levná a bezúdržbová. Kovové pletivo se hodí jen k některým stavbám, samo je levné, ale spoustu peněz dáte za sloupky a napínací drát. Budete-li dělat plot dřevěný, bude levný, pokud využijete své dřevo z lesa a nebudete vyžadovat příčky pěkně opracované. Každopádně budete mít s plotem spoustu práce a po pár letech bude třeba vše opakovat, protože takový plot dlouho nevydrží.

Můžete postavit plot z prefabrikovaného betonu. Budete potřebovat betonové základy a betonové prefabrikáty také nejsou zadarmo. A už vůbec nemluvíme o kovových plotech či dokonce o kovářské práci na míru. Plastové ploty na většinu míst nechceme pro jejich vzhled. Jestliže máte větší pozemek, vaše volba dříve nebo později padne na kombinaci klasického plotu kolem vchodu a brány a na živý plot.

Živý plot

Je dobrou volbou z mnoha důvodů. Dnes není nezbytné, aby plot tvořil neprodyšné hradby. Na druhou stranu živý plot dokáže být dobrou bariérou jak pro lidi, tak i pro zvířata. Funguje na rozdíl od pletiva i jako větrolam. Levný také nebude. Vždyť jedna rostlina vychází na nějakých 40 – 80 Kč. Mnohem horším výhledem je ovšem potřeba pravidelného sestříhávání plotu. Minimálně dvakrát ročně je třeba provést poměrně náročnou údržbu. Pokud máte plotu deset metrů, je to v pořádku. Pokud je ho 200 metrů, máte problém.

Živý plot bez stříhání

Zajímavou variantu tvoří živé ploty bez údržby. Vysadíte je, hlídáte zda vzešly, ale jinak rostou samy a tvoří přirozenou bariéru, která může vypadat dobře a může se stát dokonce útočištěm různých ptáků, kteří potom likvidují hmyz ve vaší blízkosti. Podmínkou pro tento typ plotu je dostatek místa na pozemku. K tomuto plotu se hodí hlavně růžové keře, růže šípková či svraskalá, hloh, dřín, pámelník, talovín i různé jiné keře.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu