Jak si doma pěstovat pepíno? Lahodné plody se hodí do salátu i marmelád
Název pepíno souvisí se španělským výrazem pro okurku, v anglicky mluvících zemích jí dokonce říkají "sweet cucumber" (sladká okurka). Ale ani s okurkou, ba ani s melounem nemá pepíno nic společného. Na rozdíl od melounu plody pepína nebývají větší než 12 centimetrů, takže jej mohou pěstovat i lidé v bytech.
Ani brambora, ani meloun
Do našich končin se pepíno dostalo z Jižní Ameriky. I když jde o sladké ovoce, pochází pepíno z čeledi lilkovitých, což připomínají hlavně drobné bílé nebo modrobílé květy, které se výrazně podobají květům brambor. Ve chvíli, kdy rostlina kvete, umí udělat skutečnou parádu na balkonech či terasách.
Lepší v nádobě
Pěstování pepína je v našich podmínkách možné, ale jen v nádobách nebo truhlících. Při vysazení do volné půdy se může stát, že se pepíno sice pěkně rozroste, ale rozkvete později a jeho plody nestačí uzrát do prvních mrazíků, které mohou zničit celou rostlinu. Proto, aby plody dozrály, je nutné rostlinu přenést na světlé a teplé místo v bytě. Na zimu pepíno potřebuje klid. Stačí mu chladnější místo a menší zálivka.
Do salátu i marmelád
Plody pepína dozrávají obvykle koncem léta, někdy i později. Že je pepíno zralé poznáte tak, že původně zelená slupka zežloutne a objeví se na ní tmavozelené až fialové pruhy. Před konzumací pepíno jen oloupeme a dužninu sníme nebo ji přidáme do ovocných salátů. Nejlépe chutná chlazené rozkrojené na kousky a posypané skořicí a cukrem. Dokonce z něj lze udělat i marmeládu.
Jakou pepíno chutná?
Někdo říká, že mu připomíná zralou hrušku, jiný cukrový meloun. Ve 100 g plodů se navíc ukrývá až 60 mg vitaminu C. Tak či tak, jde o rostlinu, která vám udělá nejenom nádhernou ozdobu vaší terasy nebo balkonu, ale ještě si na ní můžete pochutnat. V domácích podmínkách si stejně dobře můžete vypěstovat třeba granátovník nebo fíkovník. Více na toto téma jsme psali zde.