Hezká a prospěšná pokojovka? Rýmovník provoní domov, navíc vyléčí rýmu i kašel

 Ostatní 
02. listopadu 2019 14:54 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vylečte své nachlazení přírodními prostředky Depositphotos
Podzimní nachlazení trápí snad každého. Než sáhnete po lékárenských produktech, zkuste si připravit sirup nebo mast z rýmovníku. Získáte tím i krásnou pokojovku.

Rýmovník se v poslední době objevil ve spoustě českých domácností. Jednak jde o velmi nenáročnou pokojovku, která se snadno a hrozně rychle množí, ale především jde o skutečně přírodní léčivý zázrak, který si poradí při nachlazení, horečce, bolestech hlavy i kašli, stejně tak dobře hojí drobná popálení a poranění. Její silné listy mají specifickou vůní, která připomíná směs kafru, máty, meduňky a eukalyptu. Takže vám také dokáže nádherně provonět interiér a ještě odlákat hmyz. 

Čerstvý i vařený

Možností, jak využít léčivé síly rýmovníků, je hned několik. Pár listků si můžete vložit pod polštář, aby se vám v noci lépe dýchalo, stejně tak je můžete přelít vařící vodou a připravit si tak inhalační lázeň. Dětem však bude určitě chutnat skvělý sirup, jehož příprava je velmi jednoduchá. Můžete si připravit vařenou i studenou variantu.

Vařený sirup

Připrava tohoto sirupu je poměrně rychlá. Určitou nevýhodou je, že se během varu hodně účinných látek znehodnotí.

Potřebujete

  • 30 lístků rýmovníku
  • 1 kg cukru
  • vodu
  • 1chemicky neošetřený pomeranč a citron

Postup

Omyté listy rýmovníku vložte do nádoby, přidejte k nim citrony. Nalijte na ně uvařenou vodu tak, aby bylo vše ponořené a zakryjte. Nechejte vše stát 24–48 hodin. Odvar sceďte, nalijte do hrnce, přidejte cukr a vše přiveďte k varu. Za občasného míchání vařte sirup na mírném stupni a nechejte jej zredukovat, dokud nedostane měděný odstín a nezačne lehce houstnout. Konzistenci sirupu vyzkoušíte tak, že pomocí lžičky odkápnete malé množství na čistý talířek. Pokud kapička bude držet tvar, je nejvyšší čas sirup odstavit. Horký jej nalijte do sterilizovaných sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. 

Sirup za studena

Studená forma přípravy sirupu je trochu pracnější a také na ni budete potřebovat mnohem větší počet listů rýmovníku. Na druhou stranu tím ale získáte produkt, který je skutečně velmi účinný. 

Potřebujete

  • 50 i více lístků rýmovníku
  • 1 kg cukru
  • chemicky neošetřený citron a pomeranč

Postup

Omyté listy nasekejte na drobno a vymačkejte si šťávu z citronu a pomeranče. Opláchnuté a osušené lístky natrhejte nebo překrájejte. Citrusy pečivě omyjte a nakrájejte na plátky. Vezměte uzavíratelnou sklenici a sterilizujte ji. Do ní pak střídavě vkládejte nakrájené listy rýmovníku, ty zasypejte vrstvou cukru a přelijte trochou citrusové šťávy. Pokračujte, dokud není nádoba plná, končí se vrstvou cukru. Takto připravenou směs nechejte stát na okně minimálně 2 až 3 týdny. Obsah občas zkontrolujte, promíchejte a případně upěchujte. Jakmile se všechen cukr rozpustí, tekutinu sceďte. Hotový sirup uchovávejte v chladu a temnu.

Mast z rýmovníku

Máte-li doma dostatečnou zásobu listů, můžete si z rýmovníku připravit také skvělou mast. Ta je ideální k promazávání hrudníku při potížích s průduškami a k masážím chodidel při nachlazení. Stejně tak s ní můžete mazat suchá místa na těle nebo s její pomocí léčit lehké popáleniny nebo kožní zranění.

Potřebujete

  • 20–30 středních lístků rýmovníku
  • 200 g tuku (nejlepší je vepřové sádlo nebo kokosový tuk)

Postup

Rozehřejte si tuk a přidejte čerstvě natrhané lístky rýmovníku. Snažte se udržet stálou teplotu směsi a nechejte listy asi dvě hodiny louhovat. Pak odstavte, nechte vychladnout a na čtyřiadvacet hodin uložte do lednice. Druhý den znovu rozehřejte a postup zopakujte, nechejte lehce zchladnout a přelijte do misek nebo skleniček. Mast skladujte v chladu. Na podzim je také ideální doba pro výrobu kaštanové masti, která uleví nejenom pri křečových žilách. Recept na její výrobu jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Julia Roberts ukázala vzácnou fotku svých dvojčat. Oslavila s nimi jejich osmnáctiny

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte