Nebojte se zaplatit víc za ekologické vytápění, ve finále ještě ušetříte

 Dům 
01. března 2019 11:18 / Marie Popelková
  2
📷
4 fotografie v galerii
Na nový kotel můžete čerpat dotaci Depositphotos
Dobrá počáteční investice může přinést své ovoce a platí to i u ekologického vytápění. Moderní topné systémy mají technologie, které nešetří jen životní prostředí, ale také vaši peněženku.

I když je pořizovací cena vyšší, náklady na provoz se snižují. Při výběru vytápění domácnosti rozhodují mimo jiné i tepelné ztáty objektu. Čím menší jsou, tím úspornější technologie můžete využít.

Využít dotace

Pokud se chystáte vyměnit starý kotel na tuhá paliva za nový ekologičtější zdroj, můžete využít dotace. Z Evropské unie je rozděluje ministerstvo životního prostředí prostřednictvím krajských úřadů. Většinu tak můžete zaplatit z dotace, získat lze i více než 100 tisíc korun podle typu kotle.

Na kombinovaný kotel uhlí a pelet je dotace nejnižší, na automatický kotel na pelety a na tepelné čerpadlo pak nejvyšší. Větší úspory je možné dosáhnout při spojení kotle se solárními systémy, tepelným čerpadlem nebo dalšími systémy, na které lze získat dotace.

Moderní jsou v poslední době automatické kotle na tuhá paliva, které sami přebírají kontrolu nad přísunem paliva a spalovacího vzduchu do ohniště, takže umožňují co nejlepší spalování. Vedle uhlí se používá biomasa v podobě dřeva, dřevěných briket, dále pelety nebo štěpka.

Konstrukce plynových kondeznačních kotlů umožňuje, aby vodní páry tvořící podstatnou část spalin zkondenzovaly ve výměníku a část svého tepla použily pro ohřev topné vody a přípravu teplé. Díky technologii jsou šetrnější k životnímu prostředí, než tomu bylo u starých plynových kotlů. V porovnání s nimi spotřebují až o třetinu méně energie.

Velký dům

Cena kotlů na tuhá paliva začíná podle typu na 20 tisících, ale vyšplhat se může i na několikanásobně vyšší částku, pokud máte například velký rodinný dům. Musíte se tedy poradit s odborníkem, který kotel bude pro váš dům stačit a který naopak objekt nevyteplí pořádně.

Pořídit si můžete i tepelné čerpadlo, které odebírá tepelnou energii z okolí a přenáší ji přes vnitřní jednotku do topného systému domácnosti. Podle zdroje vstupní energie se dělí na několik typů. Mezi nejvyužívanější patří vzduch a voda. Výhodou je neomezená zásoba vzduchu, nenáročná instalace a nižší pořizovací náklady.

Krbová kamna

Typ země s vodou využívá teplo nepřímo přes výměník tepla a zemní kolektor. Voda s vodou čerpá teplo z podzemní vody. Domácnosti mívají díky čerpadlu levnější sazbu elektrické energie. U čerpadla musíte počítat s náklady kolem 150 tisíc korun, Záleží však na typu a řešení.

Vytápění lze doplnit krbovými kamny, která jsou užitečná hlavně v zimě. Občas si s nimi ale můžete zatopit taky na jaře nebo na podzim, pokud je chladnější počasí. Existují sálavá kamna a konvekční. U sálavých hlavní teplo vychází do okolí přes skleněné okénko ohniště. Konvekční kamna uvolňují teplo do celé místnosti a domu přes vzduchové otvory v obložení. Jak vyčistit krb, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu